Skip to content

Kryptowaluta NANO

Fl4reTobiasH edited this page Mar 25, 2019 · 6 revisions

Czym jest NANO

NANO to wyjątkowa kryptowaluta ze względu na to jak działa. Żeby lepiej zrozumieć jej unikalność, porównajmy ją do Bitcoin:

Przesyłanie transakcji:

W Bitcoin, wysyłając transakcję publikujemy ją w sieci, płacimy prowizję dla górników, zależną od aktualnego obciążenia. Jest to mechanizm który ma na celu ograniczenie spamu, nikomu nie opłaca się wysyłać setek tysięcy transakcji ponieważ zapłaciłby za to dużą ilość prowizji. Jak poradziło sobie ze spamem NANO? Otóż NANO pozwala każdemu z nas zostać górnikiem naszej własnej transakcji którą wysyłamy i odbieramy. Portfele NANO pozwalają na wydobywanie potwierdzanie naszych transakcji przy użyciu mocy obliczeniowej naszego komputera czy telefonu. Dlaczego to jest ważne? Ponieważ sieć Bitcoin zużywa około 330kWh energii na wysłanie jednej transakcji, to tyle ile przeciętny europejczyk zużywa w ciągu miesiąca. Dzieje się tak, ponieważ jej zużycie nie jest powiązane z ilością transakcji, jeśli przybędzie milion transakcji Bitcoin, nie będzie potrzebne zużycie większej ilości energii żeby je potwierdzić. W przypadku NANO, łączna ilość energii zużyta przez sieć, zależy od ilości transakcji które są przesyłane, na jedną transakcję zużywa się tylko około 0.001 kWh energii elektrycznej, czyli o 330,000 razy mniej niż w sieci Bitcoin. Można to porównać do płatności rachunku za telefon. Bitcoin to jak abonament z ogromnym limitem, który w tym momencie nie jest wykorzystywany a za który musimy płacić ogromny rachunek energetyczny. NANO to jak rachunek "pre-paid" czyli płacimy tyle ile używamy. W przypadku Bitcoin nie ma limitu górników w sieci, to znaczy że im bardziej cena Bitcoin będzie rosła, tym więcej energii zostanie zużyte na jedną transakcję. W przypadku NANO, jest to dużo bardziej zoptymalizowane.

Na czym polega przesłanie transakcji NANO?

Portfel tworzy blok z Twoją transakcją używając mocy obliczeniowej Twojego komputera lub telefonu. Wydobywanie transakcji trwa około minuty na przeciętnym urządzeniu, jednak transakcje NANO są przesyłane w ciągu kilku sekund, jak to możliwe? Przecież skoro potwierdzanie jej trwa około minuty, to nie powinna być potwierdzana wcześniej. Otóż NANO umożliwia wydobycie na raz, 2 transakcji. Pierwsza to ta którą nadajemy a druga to ta którą dopiero wyślemy. Czyli używając portfela NANO pierwszy raz, wydobywamy przez minutę pierwszą transakcję oraz przez drugą minutę obliczamy naszą drugą transakcję o której jeszcze nie wiemy gdzie zostanie wysłana! Sprawa to że druga transakcja idzie bardzo szybko, jest potwierdzana w ciągu np. 1 sekundy a następnie portfel w tle wydobywa kolejną transakcję. Jeśli wysyłamy transakcje z częstotliwością 1/minutę, będą one potwierdzane natychmiast, jeśli natomiast będziemy chcieli wysyłać je częściej, ich wydobycie będzie trwało po 1 minucie na każdą kolejną. Sprawia to że spam w sieci jest bardzo utrudniony ponieważ wymaga wielu komputerów wydobywających transakcje. Rozwiązanie to sprawia że nie musimy płacić żadnych prowizji za przesyłane transakcje oraz nie istnieje problem z nadmiernym zużyciem energii przez górników z powodu np. wzrostu opłacalności miningu. Czy to nie świetnie przemyślane rozwiązanie? Moim zdaniem tak.

Problemy NANO

Transakcje NANO są darmowe, nie płacimy prowizji podczas transferu. Ma to jednak swoją cenę ponieważ każda transakcja musi być dwukrotnie wykopana, zarówno przez wysyłającego, jak i przez odbiorcę. Szybkość wysyłania i odbierania jest zależna od parametrów sprzętu na którym mamy zainstalowany portfel, trudność jest wyliczona w taki sposób że średnio powinno to potrwać kilka lub kilkanaście sekund, czasem, jeśli nie mamy szczęścia, może to potrwać dłużej, nawet koło minuty.

W czasie kopania bloku z transakcją wychodzącą lub przychodzącą nasze urządzenie na którym mamy uruchomiony portfel może być bardzo obciążone, jeśli mamy wiele transakcji oczekujących na potwierdzenie z naszej strony, może to potrwać dosyć długo. Wyobraźmy sobie sytuację w której publikujemy swój adres na naszej stronie i odwiedzający wpłacają tam NANO, np. 10.000 transakcji. Jeśli nie potwierdzamy ich na bieżąco i uruchamiamy portfel po np. roku, musimy wykopać 10.000 bloków, cały proces wykopania ich mógłby zająć od 10 do nawet 30 godzin, dopiero wtedy możemy je wydać.

Załóżmy że prowadzimy giełdę i dodajemy NANO do obsługiwanych kryptowalut. Mamy mnóstwo transakcji depozytowych które musimy sami wykopać przeznaczając na portfel NANO pokaźnych rozmiarów serwer. Musimy też kolejkować kopanie, aby obciążenie było równomierne, wiec musimy opóźniać kopanie przychodzących transakcji lub inwestować w nowe "koparki" żeby kolejka była jak najkrótsza, aby klienci nie czekali 30 godzin na potwierdzenie depozytu.

Usługi scentralizowanych portfeli internetowych używanych często jako bramki płatności (np. pracujące tak jak coinpayments) również są obarczone kopaniem transakcji NANO, może to spowalniać rozprzestrzenianie się płatności NANO, oraz utrudniać ich wdrażanie na skalę masową.

Dla samych portfeli nie jest to problem, przeglądarkowe mogą uruchamiać kopanie po stronie przeglądarki użytkownika, podobnie jak aplikacje takie jak Canoe czy HODLER. Czas oczekiwania na wykopanie bloku może być problemem przy np. płatności w sklepie, ponieważ tak jak wspominaliśmy powyżej, jeśli nie mamy szczęścia, transakcja może trwać nawet minutę, zanim pojawi się jako oczekująca w portfelu sprzedawcy. Choć w większości portfeli informację "payment sent" widzimy praktycznie od razu po wysłaniu transakcji, nie jest to informacja o zakończeniu kopania jej bloku, a dopiero po wykopaniu bloku będzie ona widoczna w portfelu odbiorcy. NANO nie posiada klasycznego mempoola, czyli miejsca w np. blockchain'ie Bitcoin, gdzie przechowywane są informacje o niepotwierdzonych transakcjach. Informacja o istnieniu transakcji jest publikowana dopiero w momencie wykopania jej bloku przez wysyłającego, ale nadal nie jest potwierdzona u odbiorcy.

Informacje o POS w NANO:

(BRAK INFO)

Powyższe informacje staraliśmy się opisać jak najprostszym językiem, aby były zrozumiałe również dla mniej zaawansowanych sympatyków NANO, jeśli dostrzegacie jakieś uproszczenie z którym się nie zgadzacie, zachęcamy do skomentowania. Będziemy również wdzięczni za merytoryczne uwagi do tekstu.

Clone this wiki locally
You can’t perform that action at this time.