Skip to content
New issue

Have a question about this project? Sign up for a free GitHub account to open an issue and contact its maintainers and the community.

By clicking “Sign up for GitHub”, you agree to our terms of service and privacy statement. We’ll occasionally send you account related emails.

Already on GitHub? Sign in to your account

Přechod na naucse.python.cz #311

Open
frenzymadness opened this issue Sep 3, 2017 · 19 comments
Open

Přechod na naucse.python.cz #311

frenzymadness opened this issue Sep 3, 2017 · 19 comments

Comments

@frenzymadness
Copy link
Contributor

Protože při přípravách současného kurzu jsem musel dělat spoustu práce dvakrát, přikláním se k úplnému přechodu s materiály na naucse.python.cz, kam už se beztak ve spouště případů odkazujeme.

Na Pyladies by se tak mohla kompletně odstranit celá sekce obsahující odkazy na materiály a odkazy na seznamy lekcí v jednotlivých městech. Místo toho by se na ke každému kurzu vedle termínů a odkazu na mapu doplnil ještě i odkaz na materiály resp. na celý kurz vedený na naučse.

Na PyLadies by tedy zůstalo:

 • Informace o PyLadies a všem okolo
 • Informace o všech aktuálně pořádaných kurzech, registracích, termínech atp.
 • Informace o týmech v jednotlicých městech

Na naučse by byly

 • Jednotlivé kurzy se seznamem lekcí s termíny jednotlých lekcí a všemi možnými odkazy

Komplikace spočívá v tom, že by tento přerod měly absolvovat všechna města najednou, protože by asi mohlo být matoucí, kdyby některá města měla seznam lekcí s odkazy na materiály na pyladies.cz a u některých by byl jen link na naucse. Ale jak tak koukám, tak se stejně všichni už na naucse odkazujeme, takže by to ani nemusela být komplikace.

Mimochodem z obsahové části se nechystám nic smazat, takže taháky, domácí projekty a další mohou být klidně stále uloženy zde, než se pro ně na naucse najde vhodné místo.

Co Vy na to? @encukou @MartinaAnt @zuzejk a další? Mám poslat PR k diskusi?

@encukou
Copy link
Member

encukou commented Sep 4, 2017

Spíš bych radši bral ty informace z jednoho místa, než to tady rušil.

@Glutexo
Copy link
Contributor

Glutexo commented Sep 5, 2017

Tady začíná být už docela slušný bordel. Materiály mají strukturu podle původního plánu, ale každý kurz je trochu jiný. Neodpovídá tak číslování, některé materiály mají více podob podle kurzu/města.

Záleží, co všechno by se mělo přesouvat na to naucse, jestli jen hlavní materiály, nebo i taháky, domácí úkoly atd., nebo nic. Pokud nic, pak je docela nutná údržba (úklid) souborů, jinak se nám to za chvíli začne rozpadat. Jestli se aspoň něco, pak bude úklid sice potřeba také, ale to nejhorší už bude hotové.

@encukou
Copy link
Member

encukou commented Sep 5, 2017

I taháky a úkoly. Ale je potřeba to spojit s pořádným úklidem, proto to trvá (a asi bude trvat) dlouho :(

Co se materiálů týče, ty teď stačí přesměrovat na naucse (asi pomocí <meta>, protože je to statické).

@hroncok
Copy link
Contributor

hroncok commented Nov 9, 2017

Minimálně věci odkazované z http://pyladies.cz/course.html by mohli mít nějaký header jakože bacha, protože jsou tam staré materiály někoho by to mohlo zmást. Viz třeba odkaz na python.cz, který tam vede pyvec/python.cz#243

@hroncok
Copy link
Contributor

hroncok commented Nov 9, 2017

Co se kompletního přechodu a úklidu bordelu týče, doporučuju na to udělat sprint / udělat to na sprintu. Je to přesně věc, kterou nechceš dělat sám, abys domyslel všechny důsledky. Určitě bych to rád dělal s @messa, protože má často na tyhle věci méně zaujatý pohled.

@messa
Copy link
Member

messa commented Nov 13, 2017

O co mi jde a jakou to se mnou má souvislost :) je, že pracuju na takovém "portálu" / toolu na odevzdávání a review úkolů, který vlastně nahrazuje onu stránku kurzu se seznamem lekcí. Konkrétně jde o YAML soubor s názvy a datumy lekcí a linky na materiály, v podstatě tak jako je to teď. Líbilo by se mi, kdyby tento YAML primárně zůstal u Pyladies, ale nakonec je to celkem jedno, může se načítat odkudkoliv.

Osobně si myslím, že materiály mohou být fyzicky na Naučse nebo vůbec kdekoliv (třeba někdo může chtít nějaké téma učit úplně jinak a hodí si materiály do github gistu), ale obsah kurzů (tj. odkazy na ty materiály) by měl být na Pyladies, protože to jsou prostě Pyladies kurzy :) Nevím proč by na naučse měl být podrobný přehled kurzů Pyladies. Ale mě je to vlastně jedno a navíc je velký průnik mezi lidmi, co se podílí na Pyladies, a lidmi, co dělají/mají rádi naučse, tak to klidně přesuňme na naučse, pokud by to něčemu/někomu pomohlo.

Jedna věc je YAML s lekcí a odkazy na materiály, a druhá věc jsou samotné materiály válející se všude možně. Jsem pro, aby se uklidilo (klidně i zrušilo) http://pyladies.cz/course.html a http://pyladies.cz/v1/.

Otázka materiálů je komplexnější, třeba by se mi líbilo, kdyby po odučení kurzu/lekce byly všechny materiály "zmraženy". Kdyby to fungovalo tak, že "materiál" je jen markdown/rst soubor, tak na naučse může být nějaká aktuální/kanonická verze, a na Pyladies repo/webu se může archivovat a renderovat konkrétní podoba tak, jak se to odučilo. Ale to je zase jen můj pohled na věc, materiály nepřipravuju a třeba ani netuším, kde se při současném stavu musí "dělat spoustu práce dvakrát", jak psal @frenzymadness.

Taky bych něco nerad, aby se něco komplikovalo jen proto, aby někde na stránce byly hezké breadcrumbs nebo šipky zpět/vpřed :) Třeba MSD Code academy funguje celá na Githubu a nevidím, v čem je takové řešení horší.

@encukou
Copy link
Member

encukou commented Nov 13, 2017

Dělat to přímo na PyLadies.cz má tu nevýhodu, že se to pak dá hůř použít pro jiné kurzy. Spousta věcí na které se ten YAML dá použít (vygenerovat kalendář, navázat to na odevzdávátko, doporučit procvičovací úkoly atd.) má smysl i pro kurzy které nejsou pro PyLadies. I když uděláš nástroj specifický pro jeden druh kurzů, jiné nástroje třeba takové nebudou.

Mít materiály fyzicky mimo naucse by neměl být problém – koneckonců taháky a úkoly tak zatím fungují.

Zmražení po odučení je v plánu; mně by se to taky líbilo a čím dál častěji na to narážím. Ale opět, hodilo by se to i pro jiné kurzy než jen PyLadies.

Šipky zpět/vpřed to zkomplikovaly, to je pravda – ale lidem holt vadilo, že tam nebyly...
Kromě šipek MSD code academy nemá třeba několik podobných (ale ne stejných) paralelních běhů které organizují různí lidé – to na GH jde, viz úkoly kteŕe jsou stále na pyladies.cz, ale dost to věci komplikuje, a blbě se na tom pak staví dál. Mimochodem, plánujete v Code Academy zmrazit staré materiály?

@encukou
Copy link
Member

encukou commented Nov 13, 2017

Odkazy z http://pyladies.cz/course.html a http://pyladies.cz/v1/ teď redirectují na naucse. Samotné stránky tam zatím nechávám jako „zmražený“ archiv toho, jak byl tenkrát kurz strukturovaný.

@messa
Copy link
Member

messa commented Nov 13, 2017

Mimochodem, plánujete v Code Academy zmrazit staré materiály?

Nevím, ale nejspíš se tak stane pomocí git tag :) Paralelní běhy by se daly řešit přes branche. I na Naučse by se to zmrazování i paralelní kurzy daly řešit přes branche. Jinak já tam jenom občas pomáhám koučovat, nejsem Python dezertér :)

Co třeba říkáte na to mít na naučse materiály + metadata (YAML) kurzu, ale bez toho, aby se nějaký kurz zobrazoval na webu naučse? To by asi bylo ideální řešení pro situaci, kdy některý kurz má svůj vlastní tool na zobrazování kurzů, potom by na naučse nebyla nějaká divná stránka duplikující obsah odjinud (jako je to i teď s Pyladies). A zase centralizace materiálů a metadat na naučse by pomohla nějakému sjednocení jejich struktury, jednotnému renderování obsahu lekcí do html, možná i využití nějakých toolů okolo toho... Propojení mezi toolem specifickým pro daný kurz a Naučse (zejména asi čtení těch metadat) může být na úrovni čtení githubu Naučse nebo přes nějaké web API Naučse.

@encukou
Copy link
Member

encukou commented Nov 13, 2017

Nepřijde mi že ona duplikující stránka je problematická. Můžeme na ní velice prominentně ukázat, že oficiální stránka kurzu je jinde, ale mít tu stránku vyrenderovanou je fajn, když chceš zkontrolovat jak naucse tomu YAMLu rozumí.

Web API samozřejmě naucse poskytovat může, řekni si jak by mělo vypadat :)
Čtení GitHubu bych dlouhodobě nedoporučoval, formát se může měnit a není moc jak to verzovat.

@frenzymadness
Copy link
Contributor Author

Opět dělám kurz a opět jej dělám dvakrát pro pyladies.cz a naucse.python.cz. Přikláním se k tomu si to vzít jako prioritu na dubnový sprint nebo na to udělat samostatný sprint někdy dříve.

@hroncok
Copy link
Contributor

hroncok commented Apr 4, 2018

Opět je v tom bordel, viz #413 a #414

@hroncok
Copy link
Contributor

hroncok commented Apr 4, 2018

V YAMLu na pyladies.cz je:

 • seznam jednotlivých lekcí:
  • název
  • datum
  • proběhlost (lze dopočítat z data)
  • seznam materiálů:
   • název
   • typ (podle něj se dělá ikona)
   • odkaz (na naučse, na pdf nebo i relativní na pyladies.cz)
   • popis

Na naučse je v yamlu:

 • metadata kurzu samotného (název, popisek, delší popisek, časy, místo)
 • seznam jednotlivých lekcí:
  • název
  • datum
  • slug (a de facto z něho víme i URL)
  • seznam materiálů:
   • název
   • typ (může být odkazem ven)
   • není tam popis, ale ten je použit jen u odboček

Takže když z naučse vystrčíme ven pro každý run ještě http://naucse.python.cz/2018/pyladies-praha-jaro-cznic/index.json nebo index.yaml, kde budou všechny potřebné informace, můžeme upravit pyladies.cz tak, aby:

 • v yamlu s kurzem byl jen jeden odkaz na naučse a věci navíc (odbočky),
 • nebo se celý pyladies yaml vyhodí a někde bude 1 společný yaml pro menu Materiály
  • s tím že odbočky se obětují
  • nebo se obětuje jejich popis
  • nebo se přidá možnost dát na naučse popis

@encukou
Copy link
Member

encukou commented Apr 4, 2018 via email

@hroncok
Copy link
Contributor

hroncok commented Apr 4, 2018

Však já už sprintuju :)

@frenzymadness
Copy link
Contributor Author

Jaký je aktuálně stav? Je třeba s něčím pomoci? Za chvíli bude třeba připravovat další kurzy a nechceme to dělat dvakrát.

@hroncok
Copy link
Contributor

hroncok commented Jul 1, 2018

Hotovo?

@encukou
Copy link
Member

encukou commented Jul 3, 2018

Základní metadata (název, datum/čas, místo) jsou stále duplikovaná. Přihlašování je jenom tady.
Ale to hlavní – obsah kurzů – už je jen na naucse.

@frenzymadness
Copy link
Contributor Author

Duplicita některých údajů nevadí tak moc. Na všechno ostatní (na co jsem narazil při tvorbě dalšího kurzu) je tady issue na naucse: pyvec/naucse.python.cz#432

Sign up for free to join this conversation on GitHub. Already have an account? Sign in to comment
Projects
None yet
Development

No branches or pull requests

5 participants