Skip to content
New issue

Have a question about this project? Sign up for a free GitHub account to open an issue and contact its maintainers and the community.

By clicking “Sign up for GitHub”, you agree to our terms of service and privacy statement. We’ll occasionally send you account related emails.

Already on GitHub? Sign in to your account

git init borekb/blog #1

Open
borekb opened this issue Apr 3, 2021 · 8 comments
Open

git init borekb/blog #1

borekb opened this issue Apr 3, 2021 · 8 comments

Comments

@borekb
Copy link
Owner

borekb commented Apr 3, 2021

Je to se mnou těžké.

Na jednu stranu rád píšu, na druhou stranu se nerad starám o "redakční systém", ať už je to WordPress, Jekyll, Gatsby nebo cokoliv jiného. V tuhle chvíli mě třeba vyloženě láká postavit si něco na Next.js, ale vím, že mě dřív nebo později začne prudit, že tuhle zazlobí Netlify / Vercel deploy nebo že támhle bude potřeba řešit nějaký npm balíček.

Stane se to. Stalo se to u všech předchozích blogů (RIP1, RIP2, RIP3), stane se to znovu.

Pro mě je jedinou realistickou možností něco hostovaného / spravovaného. Kdysi jsem například myslel, že budu psát na Medium, dneska vypadá dobře DEV.to nebo koneckonců lze mít za pár dolarů hostovaný WordPress, ale nějak mě nic z toho neláká, z řady drobných důvodů.

Asi proto poslední dobou "publikuju" hlavně na Twitteru, a je to překvapivě dostatečné. Má to vlákna, obrázky, diskuze, notifikace, vlastně vše podstatné, co "blog" potřebuje, včetně distribuce.

Není to ale skvělé na delší texty a občas bych rád něco poctivěji sepsal, takže už nějakou chvíli přemýšlím, kde si založit N+1. blog, aniž by mě štval.

A nedávno jsem si řekl, proč k tomu nevyužít přímo GitHub – tam toho už tak píšu hromadu pracovně, mám kolem toho prošlapané workflow a jsem tam obecně velmi spokojený.

Nejdřív jsem zvažoval takovou tu klasiku, kdy se píšou *.md soubory a pak se to někam vypublikuje, ale to přesně nechci řešit a navíc soubory jako takové nemají na GitHubu komentáře (mají je diffy a commity). Chvíli jsem zvažoval Gisty, které komentáře mají a služba Gistlog.co vypadá mile, ale nakonec jsem si říkal, že asi zůstanu u prostých Issues:

Screen Shot 2021-04-03 at 10 57 21

K jednotlivým bodům:

✍️ Markdown: Za mě základ, v Markdownu žiju, žádný WYSIWYG nebo "blokový editor" nechci.

Mimochodem, fantastický MD editor je Nota ❤️, ve které píšu cokoliv nad dva odstavce – má klávesové zkratky jako VSCode a řadu jeho fičur, ale současně řeší pouze MD, takže např. cmd-b formátuje tučně namísto zavírání sidebaru. Špatně se to popisuje slovy, určitě vyzkoušejte.

🖼 Upload obrázků a videí: GitHub je výborná CDNka, zneužívám už roky 😄.

🌵 Verzování obsahu: Není to plný Git, ale na blog posty základní verzování stačí. A kdybych jednou chtěl, revize lze vytahat přes API a převést do commitů.

🗣 Komentáře: Komentující má ekvivalentní vyjadřovací prostředky jako autor – upload obrázků, code blocks, verzování, notifikace, reakce, všechno.

🔔 Notifikace: Další oblast, kde se dekáda drobných vylepšení nezapře – lze sledovat celé repo nebo jen jednotlivé issues, automaticky se to začne dít po zanechání komentáře, emaily jsou odladěné, atd.

🤖 API: Ke všemu na GitHubu je API s dobrou dokumentací a stabilitou, existuje řada automatizačních akcí nebo botů.

🏎 Perf: Ještě jsem nezapomněl, že rychlost není automatická věc (ahoj Jiro).

Má to i své nevýhody, např. člověk je obecně v moci třetí strany (nedávno mě např. nepotěšilo, že se GitHub rozhodl rozšířit hlavní panel a zhoršit tak čitelnost textů), komentovat můžou pouze uživatelé GitHubu, nemůžu vás sledovat přes Google Analytics (opravdu katastrofa, že?) atd. Ale celkově to je to slušný kompromis, řekl bych.

Táákže.. vítejte na novém "blogu" https://github.com/borekb/blog/issues.

Screen Shot 2021-04-02 at 14 31 46

Nemá branding, není cool, ale mám místo, kam psát. Většina se toho dál bude dít na Twitteru (@borekb), času nemám mnoho, ale pro delší texty si dejte "watch" tady v repu, jestli chcete. Díky!

@borekb borekb pinned this issue Apr 3, 2021
@hrach
Copy link

hrach commented Apr 3, 2021

PRVNÍ

@martenson
Copy link

@borekb Zvazil jsi Gihub Discussions?
@hrach mozna by kazde nove issue mohlo mit release, ty jdou sledovat samostatne.

@borekb
Copy link
Owner Author

borekb commented Apr 3, 2021

@hrach Počkej, jako ty mi chceš říct, že sis nechal utéct "prvniii"?! Jinak máš pravdu..

@martenson Ano, Discussions byly nějakou chvíli hlavní kandidát. Napíšu follow-up s pár detaily...

@borekb
Copy link
Owner Author

borekb commented Apr 3, 2021

RSS feed

Pokud by někdo chtěl: https://rsshub.app/github/issue/borekb/blog/

@vlko
Copy link

vlko commented Apr 3, 2021

Este ti mozem poskytnut k dispozícii https://blog.vyvojari.dev, bezi to na Ghost, relevantne forum vyvojari.dev na discourse, automaticky sa linkuju sa clanky s forom. Ma to sice wysiwyg editor ale mozes si vlozit aj markdown https://ghost.org/help/using-markdown/amp/

@jakubboucek
Copy link

jakubboucek commented Apr 3, 2021

Hm, issues na to použít mě nikdy nenapadlo. Zajímavá myšlenka. Na nějaké texty jsem zkoušel používat Gist, ale tam mi vadilo, že tam jste pull, ale push nijak nefunguje, navíc to zobrazuje moc divné diffy. A vlastně do Issues taky nelze posílat PR s opravami.

Ale zase to má „výhodu“, že kdokoliv může na tvém blogu okamžitě publikovat svůj článek.

@borekb
Copy link
Owner Author

borekb commented Apr 3, 2021

@vlko Já se obecně nechci potýkat s žádným redakčním systémem, ale díky...

@jakubboucek Jo, to je fajn, taková kolaborativní platforma 😄. (Samozřejmě jsem koukal, co s tím jde dělat, je na to několik veřejných feature requestů a požadavků od maintainerů populárních projektů; třeba to jednou fixnou, teď prostě doufám 😄.)

@landsman
Copy link

landsman commented May 5, 2021

Tohle je geniální! Tleskám!

Sign up for free to join this conversation on GitHub. Already have an account? Sign in to comment
Labels
None yet
Projects
None yet
Development

No branches or pull requests

6 participants