Skip to content
master
Switch branches/tags
Code

Files

Permalink
Failed to load latest commit information.
Type
Name
Latest commit message
Commit time
 
 
 
 
 
 
 
 
src
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Smogly Build Status

Smogly1

Smogly to niekomercyjny projekt łatwego w budowie i taniego miernika zanieczyszczeń powietrza. Projekt jest w pełni otwarty i łatwy w modyfikowaniu.

Smogly nie wysyła Twoich danych do żadnego serwisu, jeśli nie wyrazisz na to zgody. Dane pomiarowe z Twojego miernika należą do Ciebie i to od Ciebie zależy co z nimi zrobisz i komu je udostępnisz. Jeśli tylko Ty chcesz mieć dostęp do swoich danych, to masz do tego prawo. Jeśli jednak chcesz się nimi podzielić, to w karcie Konfiguracji panelu Smogomierza masz możliwość wyboru kilku serwisów, do których możesz wysłać dane. Wśród nich znajdziesz między innymi serwis AirMonitor, ThingSpeak, aqi.eco, czy bazę danych InfluxDB. Smogomierz posiada również wtyczkę Homebridge.

Smogly po pierwszym uruchomieniu tworzy własną sieć WiFi o nazwie "Smogly-deviceName"(np. "Smogly-328017"). Po podłączeniu się z nią, będziesz miał możliwość skonfigurowania połączenia WiFi z własną siecią domową. Z listy dostępnych sieci wybierz swoją własną i podaj do niej hasło. Smogly zapisze dane w swojej pamięci wewnętrznej i ponownie się uruchomienie. Dalszą konfigurację wykonasz już przez przeglądarkę internetową wchodząc pod adres Smogly-deviceName.local lub IP_Smogly(do sprawdzenia na routerze).

Stworzyliśmy również aplikację dla systemów Windows, macOS oraz Linux), która umożliwia w łatwy sposób wgranie oprogramowania oraz znajdowanie adresu IP Twojego miernika! Możesz ją pobrać ze strony github.com/hackerspace-silesia/Smogomierz-Flashing-Tool.

Darowizny

Projekt Smogly jest rozwijany od 2017 roku. Wszystko w ramach projektu Smogly robione jest za darmo, w ramach wolontariatu. Jeśli chcesz wesprzeć rozwój projektu, to możesz przekazać darowiznę na Stowarzyszenie Hackerspace Silesia. Najprościej można to zrobić przez specjalny formularz znajdujący się na stronie: hs-silesia.pl/smogomierz.

Instrukcje

  1. Instrukcja zlutowania wymaganych elementów

  2. Instrukcja przygotowania obudowy oraz podłączenia elektroniki

  3. Instrukcja instalacji/aktualizacji oprogramowania z pliku .bin

  4. Konfiguracja i ustawienia obsługi zewnętrznych serwisów(AirMonitor, InfluxDB itd.)

Parts / Potrzebne części

Do zbudowania własnego Smogly wymagana jest lutownica(wraz z cyną) oraz pistolet do kleju na gorąco, wiertarka, nóż do tapet i śrubokręt do skręcenia obudowy oraz części z poniższej listy.

Lista potrzebnych części

Gotowe zestawy części potrzebnych do zbudowania własnego Smogly, dostępne są również w sklepie Botland: Zestaw DIY do budowy miernika smogu

Zaawansowane

Instrukcja instalacji oprogramowania wymaganego do kompilacji oprogramowania z repozytorium

Roadmap

Główne zmiany planowane w kolejnych aktualizacjach. Poza wymienionymi poniżej zmianami, przy każdej aktualizacji staram się aktualizować wsyzstkie biblioteki i eliminować znalezione błędy.

  • 2.7.6 - Aktualizacja bibliotek, drobne poprawki w działaniu, ekstremalna optymalizacja wykorzystywanej pamięci oraz dodanie wsparcia dla miernika temperatury - DS18b20
  • 2.7.8 - Dodanie możliwości zmiany pinów dla mierników temperatury oraz poziomu pyłu
  • 2.8.0 - Jednoczesna obsługa dla dwóch mierników temperatury/wilgotności/ciśneinia oraz możliwość wyboru które dane mają być wykorzystywane
  • 2.8.5 - Możliwość wysyłania wszystkich danych z obu mierników temperatury/wilgotności/ciśneinia do zewnętrznych baz danych