Skip to content

hackerspace-silesia/Smogomierz

Repository files navigation

Smogly Build Status

Smogly2

Smogly to niekomercyjny projekt łatwego w budowie i taniego miernika zanieczyszczeń powietrza. Projekt jest w pełni otwarty i łatwy w modyfikowaniu.

Smogly nie wysyła Twoich danych do żadnego serwisu, jeśli nie wyrazisz na to zgody. Dane pomiarowe z Twojego miernika należą do Ciebie i to od Ciebie zależy co z nimi zrobisz i komu je udostępnisz. Jeśli tylko Ty chcesz mieć dostęp do swoich danych, to masz do tego prawo. Jeśli jednak chcesz się nimi podzielić, to w karcie Konfiguracji panelu Smogomierza masz możliwość wyboru kilku serwisów, do których możesz wysłać dane. Wśród nich znajdziesz między innymi serwis Sensor.Community, aqi.eco, ThingSpeak, AirMonitor(ESP32), czy bazę danych InfluxDB. Smogomierz posiada również wtyczkę Homebridge.

Smogly po pierwszym uruchomieniu tworzy własną sieć WiFi o nazwie "Smogly-deviceName"(np. "Smogly-328017"). Po podłączeniu się z nią, będziesz miał możliwość skonfigurowania połączenia WiFi z własną siecią domową. Z listy dostępnych sieci wybierz swoją własną i podaj do niej hasło. Smogly zapisze dane w swojej pamięci wewnętrznej i ponownie się uruchomienie. Dalszą konfigurację wykonasz już przez przeglądarkę internetową wchodząc pod adres Smogly-deviceName.local lub IP_Smogly(do sprawdzenia na routerze).

Stworzyliśmy również aplikację dla systemów Windows, macOS oraz Linux), która umożliwia w łatwy sposób wgranie oprogramowania oraz znajdowanie adresu IP Twojego miernika! Możesz ją pobrać ze strony github.com/hackerspace-silesia/Smogomierz-Flashing-Tool.

Smogly1

Darowizny

Projekt Smogly jest rozwijany od 2017 roku. Wszystko w ramach projektu Smogly robione jest za darmo, w ramach wolontariatu. Jeśli chcesz wesprzeć rozwój projektu, to możesz przekazać darowiznę na Stowarzyszenie Hackerspace Silesia. Najprościej można to zrobić przez specjalny formularz znajdujący się na stronie: hs-silesia.pl/smogomierz.

Instrukcje

  1. Instrukcja zlutowania wymaganych elementów

  2. Instrukcja przygotowania obudowy oraz podłączenia elektroniki

  3. Instrukcja instalacji/aktualizacji oprogramowania z pliku .bin

  4. Konfiguracja i ustawienia obsługi zewnętrznych serwisów(Sensor.Community, InfluxDB itd.)

Parts / Potrzebne części

Do zbudowania własnego Smogly wymagana jest lutownica(wraz z cyną) oraz pistolet do kleju na gorąco, wiertarka, nóż do tapet i śrubokręt do skręcenia obudowy oraz części z poniższej listy.

Lista potrzebnych części

Gotowe zestawy części potrzebnych do zbudowania własnego Smogly, dostępne są również w sklepie Botland: Zestaw DIY do budowy miernika smogu

Smogly PCB

Jeśli ktoś nie lubi podpinać wszystkiego kabelkami, może skorzystać z gotowych projektów płytek PCB. Pozwalają one na połączenie wszystkich elementów. Dostępne są wersja dla ESP8266 oraz ESP32. Projekt taki(.zip z plikami gerber ESP8266/ESP32) wysyłamy do producenta PCB(np. JLCPCB) i po kilkunastu dniach otrzymujemy gotowe PCB, do którego przylutowujemy piny lub poszczególne elemeny Smogly.

Zaawansowane

Instrukcja instalacji oprogramowania wymaganego do kompilacji oprogramowania z repozytorium

Roadmap

Lista z głównymi zmianami planowanymi w kolejnych wersjach oprogramowania znajduje się TUTAJ. Poza wymienionymi w linkowanym arkuszu funkcjami, przy każdej aktualizacji staram się uaktualnić wsyzstkie wykorzystywane biblioteki i eliminować znalezione błędy.