Skip to content
Blazej Faliszek edited this page Mar 15, 2019 · 3 revisions

Smogomierz

Smogomierz1

Smogomierz to niekomercyjny projekt łatwego w budowie i taniego miernika zanieczyszczeń powietrza. Projekt jest w pełni otwarty i łatwy w modyfikowaniu.

Smogomierz nie wysyła Twoich danych do żadnego serwisu, jeśli nie wyrazisz na to zgody. Dane pomiarowe z Twojego miernika należą do Ciebie i to od Ciebie zależy co z nimi zrobisz i komu je udostępnisz. Jeśli tylko Ty chcesz mieć dostęp do swoich danych, to masz do tego prawo. Jeśli jednak chcesz się nimi podzielić, to w karcie Konfiguracji panelu Smogomierza masz możliwość wyboru kilku serwisów, do których możesz wysłać dane. Wśród nich znajdziesz między innymi serwis AirMonitor, ThingSpeak, czy bazę danych InfluxDB. Smogomierz posiada również wtyczkę Homebridge.

Smogomierz po pierwszym uruchomieniu tworzy własną sieć WiFi o nazwie "Smogomierz-deviceName"(np. "Smogomierz-328017"). Po podłączeniu się z nią, będziesz miał możliwość skonfigurowania połączenia WiFi z własną siecią domową. Z listy dostępnych sieci wybierz swoją własną i podaj do niej hasło. Smogomierz zapisze dane w swojej pamięci wewnętrznej i ponownie się uruchomienie. Dalszą konfigurację wykonasz już przez przeglądarkę internetową wchodząc pod adres Smogomierz-deviceName.local lub IP_Smogomierza(do sprawdzenia na routerze).

Stworzyliśmy również aplikację dla systemów Windows, macOS oraz Linux), która umożliwia w łatwy sposób wgranie oprogramowania oraz znajdowanie adresu IP Twojego miernika! Możesz ją pobrać ze strony github.com/hackerspace-silesia/Smogomierz-Flashing-Tool.

Instrukcje

  1. Instrukcja zlutowania wymaganych elementów

  2. Instrukcja przygotowania obudowy oraz podłączenia elektroniki

  3. Instrukcja instalacji/aktualizacji oprogramowania z pliku .bin

  4. Konfiguracja i ustawienia obsługi zewnętrznych serwisów(AirMonitor, InfluxDB itd.)

Parts / Potrzebne części

Do zbudowania własnego Smogomierza wymagana jest lutownica(wraz z cyną) oraz pistolet do kleju na gorąco, wiertarka, nóż do tapet i śrubokręt do skręcenia obudowy oraz części z poniższej listy.

Lista potrzebnych części

Gotowe zestawy części potrzebnych do zbudowania własnego Smogomierza, dostępne są również w sklepie Botland: Zestaw DIY do budowy miernika smogu

Zaawansowane

Instrukcja instalacji oprogramowania wymaganego do kompilacji oprogramowania z repozytorium

Aplikacja do wgrywania orogramowania – Smogomierz-Flashing-Tool