Skip to content
Permalink
Fetching contributors…
Cannot retrieve contributors at this time
763 lines (706 sloc) 16.2 KB
SET ISO8859-1
TRY aerndtislogmkpbhfjuväcöåyqxzvwéâàáè
# dot removed for LT, see https://github.com/languagetool-org/languagetool/pull/658:
WORDCHARS -0123456789:
BREAK 4
BREAK -
BREAK .
BREAK :
BREAK :$
NOSUGGEST !
FORBIDDENWORD %
NEEDAFFIX ?
# Flags used in COMPOUNDRULE definitions:
# 0 - any nonletter character listed in WORDCHARS above
# 1 - a digit (0-9)
# All strings without letters:
COMPOUNDRULE 1
COMPOUNDRULE 0*
# At least this many letters in each word within a compound:
COMPOUNDMIN 1
#COMPOUNDMIN 3
# Only two, three or four word compounds:
#COMPOUNDWORDMAX 4
# Disallow triple letters, like "fall"+"lucka":
CHECKCOMPOUNDTRIPLE
# Convert triple letters to double in compounds,
# e.g. "fall"+"lucka" = "fallucka":
SIMPLIFIEDTRIPLE
# Disallow word duplication in compounds, like "bil"+"bil":
CHECKCOMPOUNDDUP
# The generated compound word suggestions are sometimes
# very useful. At other times, they make users go crazy with
# dismay since the generated words make no sense.
MAXCPDSUGS 2
FULLSTRIP
# Don't allow autogenerated compounds that are very similar
# to some word in the dictionary:
CHECKCOMPOUNDREP
# For suffixes used to create first part of a compound
COMPOUNDPERMITFLAG W
# May appear first in compound words:
COMPOUNDBEGIN X
# May be middle elements in compound words:
COMPOUNDMIDDLE U
# May appear last in compound words:
COMPOUNDEND Y
# Non-word that may be part of a compund:
ONLYINCOMPOUND Z
NOSPLITSUGS
# Some letters that should be replacable and have higher priority
REP 94
REP e ä
REP ä e
REP ngn gn
REP je ge
REP ge je
REP gö jö
REP jö gö
REP gt kt
REP kt gt
REP dj g
REP j lj
REP j gj
REP gj j
REP kj tj
REP tj kj
REP ch tj
REP tj ch
REP ch kj
REP kj ch
REP ch ige
REP ch j
REP ch i
REP ch ge
REP ch stg
REP sk skj
REP skj sk
REP sj sti
REP ti ssi
REP ssi ti
REP tj k
REP ai ej
REP ^allsin$ all_sin
REP ^allsindar$ all_sin_dar
REP ^bla$ bl.a.
REP ^pga$ p.g.a.
REP ^tex$ t.ex.
REP ^ditut$ dit_ut
REP ^därbakom$ där_bakom
REP ^därbortom$ där_bortom
REP ^därframme$ där_framme
REP ^därovan$ där_ovan
REP ^därovanför$ där_ovanför
REP ^däruppifrån$ där_uppifrån
REP ^därutifrån$ där_utifrån
REP ^därovanpå$ där_ovanpå
REP ^föredetta$ före_detta
REP ^godafton$ god_afton
REP ^godmiddag$ god_middag
REP ^hitut$ hit_ut
REP ^härborta$ här_borta
REP ^härframme$ här_framme
REP ^härhemma$ här_hemma
REP ^iafton$ i_afton
REP ^iakt$ i_akt
REP ^iallafall$ i_alla_fall
REP ^imorse$ i_morse
REP ^iochmed$ i_och_med
REP ^iordning$ i_ordning
REP ^istyr$ i_styr
REP ^isynnerhet$ i_synnerhet
REP ^isåfall$ i_så_fall
REP ^iår$ i_år
REP ^iövrigt$ i_övrigt
REP ^jämsmed$ jäms_med
REP ^litegrand$ lite_grand
REP ^litegrann$ lite_grann
REP ^mittibland$ mitt_ibland
REP ^mittunder$ mitt_under
REP ^mittuppe$ mitt_uppe
REP ^mittöver$ mitt_över
REP ^näranog$ nära_nog
REP ^nästefter$ näst_efter
REP ^pga$ p.g.a.
REP ^pånytt$ på_nytt
REP ^rentut$ rent_ut
REP ^rättså$ rätt_så
REP ^sånärsom$ så_när_som
REP ^tex$ t.ex.
REP ^tilldess$ till_dess
REP ^tillexempel$ till_exempel
REP ^tillpass$ till_pass
REP ^tillsalu$ till_salu
REP ^tillsist$ till_sist
REP ^tillspillo$ till_spillo
REP ^tilltrots$ till_trots
REP ^tilltåls$ till_tåls
REP ^tillviljes$ till_viljes
REP ^tillända$ till_ända
REP ^tillövers$ till_övers
REP ^undertiden$ under_tiden
REP ^urstånd$ ur_stånd
REP ^utochin$ ut_och_in
REP ^åfärde$ å_färde
REP ^överända$ över_ända
#REP andet ningen
#REP ningen andet
# För förkortningar och ord som kräver bindestreck
# när de är andraord i sammansättningar, t.ex. TV, OS
# (betal-TV, London-OS).
#PFX a Y 1
#PFX a 0 -/WY .
# Genitiv. Som Göran: Görans
SFX A Y 1
SFX A 0 s .
#--------------------------------------------
# Bestämd form, neutrum.
#--------------------------------------------
# Substantivformer av verb.
# Som lida: lidande, lidandet...
SFX B Y 6
SFX B 0 et [^a]
SFX B 0 ets [^a]
SFX B 0 nde a
SFX B 0 ndes a
SFX B 0 ndet a
SFX B 0 ndets a
# Som täcke: täcket, täckets
# Även: öra, alibi, foto
# Som kakel: kaklet, kaklets
# Som vimmel: vimlet, vimlets
# Som socker: sockret, sockrets
# Som nummer: numret, numrets
# Som rum: rummet, rummets
# Som tecken: tecknet, tecknets
# Som ton: tonnet, tonnets
SFX C Y 16
SFX C 0 t [aeiouyåäöé]
SFX C 0 ts [aeiouyåäöé]
SFX C el let [^m]el
SFX C el lets [^m]el
SFX C mel let mel
SFX C mel lets mel
SFX C er ret [^m]er
SFX C er rets [^m]er
SFX C mer ret mer
SFX C mer rets mer
SFX C 0 met m
SFX C 0 mets m
SFX C en net en
SFX C en nets en
SFX C 0 net [^e]n
SFX C 0 nets [^e]n
#--------------------------------------------
# Bestämd form, utrum.
#--------------------------------------------
# Som katt: katten, kattens
#--------------------------------------------
# Adjektivformer av verb (och presens particip):
#--------------------------------------------
# Som söka: sökande
#--------------------------------------------
SFX D Y 3
SFX D 0 en [^a]
SFX D 0 ens [^a]
SFX D 0 nde a
# Bestämd form, utrum samt
# obestämd form pluralis, neutrum.
#--------------------------------------------
# Som myra, cykel: cykeln, cykelns
# Som frö: frön, fröns
# Som faktum: fakta, faktas
SFX E Y 4
SFX E 0 n [^m]
SFX E 0 ns [^m]
SFX E um a um
SFX E um as um
#--------------------------------------------
# Neutrum, bestämd form pluralis samt
# utrum, bestämd form singularis.
#--------------------------------------------
# Som fönster, fader
# Som nummer
# Som exempel
# Som vimmel, himmel
# Som tecken: tecknen, tecknens
# Som socken: socknen, socknens
# Som hem, rem
# Som ton, man
# Som täcke, bi, kilo, knä
# Substantivformer av verb:
# Som avslöja: avslöjandena, avslöjandenas
SFX F Y 18
SFX F er ren [^m]er
SFX F er rens [^m]er
SFX F mer ren mer
SFX F mer rens mer
SFX F el len [^m]el
SFX F el lens [^m]el
SFX F mel len mel
SFX F mel lens mel
SFX F en nen en
SFX F en nens en
SFX F 0 men m
SFX F 0 mens m
SFX F 0 nen [^e]n
SFX F 0 nens [^e]n
SFX F 0 na [eioä:]
SFX F 0 nas [eioä:]
SFX F 0 ndena a
SFX F 0 ndenas a
#--------------------------------------------
# Pluralis, reale.
#--------------------------------------------
# Som stol: stolar, stolarna, stolarnas, stolars
# Även: del
# Som timme: timmar, timmarna, timmarnas, timmars
# Som fara: faror, farorna, farornas, farors
SFX G Y 12
SFX G 0 ar [^ae]
SFX G 0 arna [^ae]
SFX G 0 arnas [^ae]
SFX G 0 ars [^ae]
SFX G e ar e
SFX G e arna e
SFX G e arnas e
SFX G e ars e
SFX G a or a
SFX G a orna a
SFX G a ornas a
SFX G a ors a
# Som katt: katter, katterna, katternas, katters
# Som historia: historier, historierna, historiernas, historiers
SFX H Y 8
SFX H 0 er [^a]
SFX H 0 ers [^a]
SFX H 0 erna [^a]
SFX H 0 ernas [^a]
SFX H a er a
SFX H a erna a
SFX H a ernas a
SFX H a ers a
# Som tå
# Som fröken: fröknar, fröknarna, fröknarnas, fröknars
# Även: socken, öken
# Som afton
# Som dröm: drömmar, drömmarna, drömmarnas, drömmars
# Som tistel
# Som lymmel
# Som tiger: tigrar, tigrarna, tigrarnas, tigrars
# Som klammer: klamrar, klamrarna, klamrarnas, klamrars
# Som sommar: somrar, somrarna, somrarnas, somrars
SFX I Y 36
SFX I 0 r [^lmnr]
SFX I 0 rna [^lmnr]
SFX I 0 rnas [^lmnr]
SFX I 0 rs [^lmnr]
SFX I en nar en
SFX I en narna en
SFX I en narnas en
SFX I en nars en
SFX I on nar on
SFX I on narna on
SFX I on narnas on
SFX I on nars on
SFX I 0 mar m
SFX I 0 marna m
SFX I 0 marnas m
SFX I 0 mars m
SFX I el lar [^m]el
SFX I el larna [^m]el
SFX I el larnas [^m]el
SFX I el lars [^m]el
SFX I mel lar mel
SFX I mel larna mel
SFX I mel larnas mel
SFX I mel lars mel
SFX I er rar [^m]er
SFX I er rarna [^m]er
SFX I er rarnas [^m]er
SFX I er rars [^m]er
SFX I mer rar mer
SFX I mer rarna mer
SFX I mer rarnas mer
SFX I mer rars mer
SFX I mar rar mar
SFX I mar rarna mar
SFX I mar rarnas mar
SFX I mar rars mar
# Som formel
# Även neutrum: sekel, mirakel
# Som fot: fötter, fötterna, fötternas, fötters
# Som get: getter, getterna, getternas, getters
# Som tand: tänder, tänderna, tändernas, tänders
# Som musiker: musikerna, musikernas
# Som ägare: ägarna, ägarnas
# Som museum: museet, museets, museer, museerna, museernas, museers
#*******************************************#
#*******************************************#
#*******************************************#
# Verb #
#*******************************************#
#*******************************************#
#*******************************************#
#--------------------------------------------
# Andra konjugationen; imperativ.
#--------------------------------------------
# Som springa: spring
# Som tämja
# Som komma
SFX J Y 30
SFX J el ler el
SFX J el lerna el
SFX J el lernas el
SFX J el lers el
SFX J ot ötter ot
SFX J ot ötterna ot
SFX J ot ötternas ot
SFX J ot ötters ot
SFX J 0 ter [^o]t
SFX J 0 terna [^o]t
SFX J 0 ternas [^o]t
SFX J 0 ters [^o]t
SFX J and änder and
SFX J and änderna and
SFX J and ändernas and
SFX J and änders and
SFX J 0 na r
SFX J 0 nas r
SFX J e na re
SFX J e nas re
SFX J um et um
SFX J um ets um
SFX J um er um
SFX J um erna um
SFX J um ernas um
SFX J um ers um
SFX J a 0 [^m][^m]a
SFX J a 0 m[^m]a
SFX J ma 0 mma
SFX J : 0 :
#--------------------------------------------
# Andra konjugationen.
#--------------------------------------------
#***********************
# presens:
#***********************
# Som köpa: köper
# Inte som köra: kör
#***********************
# imperfekt:
#***********************
# Som köpa
# Som köra
# Som tömma
# Som förnimma
# Som komma
# Som värma, döma
# Som nämna
# Som kunna
# Som vina
# Som bryna, kröna
SFX K Y 61
SFX K a er [^r]a
SFX K a te [ks]a
SFX K a de [gjr]a
SFX K ma de [^io]mma
SFX K imma am imma
SFX K ma 0 omma
SFX K a de [^m]ma
SFX K a de mna
SFX K na de nna
SFX K ina en ina
SFX K a te [yö]na
SFX K a de [^l]la
SFX K a de [^aå]lla
SFX K alla öll alla
SFX K ålla öll ålla
SFX K a e [^aeiouyåäö]da
SFX K a de [eyåäö]da
SFX K ida ed ida
SFX K uda öd uda
SFX K a te [eäö]ta
SFX K a e [^eiuyåäö]ta
SFX K ita et ita
SFX K yta öt yta
SFX K uta öt [^j]uta
SFX K juta öt [gk]juta
SFX K uta öt [^gk]juta
SFX K åta ät åta
SFX K a te [^iuy]pa
SFX K ipa ep ipa
SFX K upa öp upa
SFX K ypa öp ypa
SFX K iva ev iva
SFX K a de [^io]va
SFX K a t [^lmndptv]a
SFX K a t [^imn][mn]a
SFX K ma t [^io]mma
SFX K imma ummit imma
SFX K a it omma
SFX K na t nna
SFX K a t mna
SFX K a t [^l]la
SFX K a t [^aå]lla
SFX K a it alla
SFX K a it ålla
SFX K da t [^aeiouyåäö]da
SFX K da tt [aeyåäö]da
SFX K a t [äö]ta
SFX K a it åta
SFX K a t [^iouy]pa
SFX K a t [^iouy]va
SFX K a it [iou][dnptv]a
SFX K ypa upit ypa
SFX K yta utit yta
SFX K 0 t eta
SFX K 0 dd [^almnr]
SFX K 0 dda [^almnr]
SFX K 0 tt [^almnr]
SFX K el le el
SFX K 0 me m
SFX K en ne en
SFX K er re er
SFX L Y 64
SFX L a s [^m][^ms]a
SFX L a s m[^ms]a
SFX L a s [^m]ma
SFX L ma s mma
SFX L a tes [ks]a
SFX L a des [gjr]a
SFX L ma des mma
SFX L a des [^m]ma
SFX L a des mna
SFX L na des nna
SFX L a tes [yö]na
SFX L a des [^l]la
SFX L a des [^aå]lla
SFX L alla ölls alla
SFX L ålla ölls ålla
SFX L a es [^aeiouyåäö]da
SFX L a des [eyåäö]da
SFX L ida eds ida
SFX L uda öds uda
SFX L a tes [eäö]ta
SFX L a es [^eiuyåäö]ta
SFX L ita ets ita
SFX L yta öts yta
SFX L uta öts [^j]uta
SFX L juta öts [gk]juta
SFX L uta öts [^gk]juta
SFX L åta äts åta
SFX L a tes [^iuy]pa
SFX L ipa eps ipa
SFX L upa öps upa
SFX L ypa öps ypa
SFX L iva evs iva
SFX L a des [^io]va
SFX L a ts [^lmndptv]a
SFX L a ts [^mn][mn]a
SFX L ma ts mma
SFX L na ts nna
SFX L a ts mna
SFX L a ts [^l]la
SFX L a ts [^aå]lla
SFX L a its alla
SFX L a its ålla
SFX L da ts [^aeiouyåäö]da
SFX L da tts [aeyåäö]da
SFX L a ts [äö]ta
SFX L a its åta
SFX L a ts [^iouy]pa
SFX L a ts [^iouy]va
SFX L a its [iou][dptv]a
SFX L ypa upits ypa
SFX L yta utits yta
SFX L 0 ende [eiouyåäö]
SFX L el lare el
SFX L el last el
SFX L el laste el
SFX L en nare en
SFX L en nast en
SFX L en naste en
SFX L er rare er
SFX L er rast er
SFX L er raste er
SFX L 0 mare m
SFX L 0 mast m
SFX L 0 maste m
SFX M Y 31
SFX M 0 de a
SFX M 0 t a
SFX M 0 r a
SFX M 0 dde [oyä]
SFX M 0 tt [eoyäö]
SFX M 0 r [eioyåäö]
SFX M e ad be
SFX M e av ge
SFX M e og le
SFX M e åg se
SFX M 0 dde [^bgls]e
SFX M i ev i
SFX M å ick [fg]å
SFX M 0 dde [^s]lå
SFX M å og slå
SFX M å od tå
SFX M 0 dde [^fglt]å
SFX M 0 dde [^d]ö
SFX M ö og dö
SFX M 0 vit i
SFX M 0 tt [^l]å
SFX M 0 tt [^s]lå
SFX M å agit slå
SFX M 0 t [lr]
SFX M el la el
SFX M er ra er
SFX M n t en
SFX M en na [^mn]en
SFX M en a nen
SFX M men na mmen
SFX M 0 ma m
SFX N Y 28
SFX N 0 des a
SFX N 0 ts a
SFX N 0 ddes [oyäö]
SFX N e ads be
SFX N e avs ge
SFX N e ogs le
SFX N e ågs se
SFX N å icks [fg]å
SFX N 0 ddes [^s]lå
SFX N å ogs slå
SFX N å ods tå
SFX N 0 ddes [^fglt]å
SFX N 0 tts [oyäö]
SFX N 0 tts e
SFX N 0 tts [^l]å
SFX N 0 tts [^s]lå
SFX N å agits slå
SFX N s des s
SFX N s ts s
SFX N 0 mas m
SFX N 0 mes m
SFX N el las el
SFX N el les el
SFX N en nas en
SFX N en nes en
SFX N er ras er
SFX N er res er
SFX N d t d
SFX O Y 23
SFX O a d [^mn][^mnd]a
SFX O a da [^mn][^mnd]a
SFX O a d [^mn][mn]a
SFX O a da [^mn][mn]a
SFX O a d [mn][^mnd]a
SFX O a da [mn][^mnd]a
SFX O ma d mma
SFX O ma da mma
SFX O na d nna
SFX O na da nna
SFX O a d mna
SFX O a da mna
SFX O 0 t [^dtneiyåöa]
SFX O 0 a [^ea]
SFX O d t [^adeiouyåäö]d
SFX O d tt [aeiouyåäö]d
SFX O dd tt dd
SFX O 0 t [eiyåäö]t
SFX O 0 t [^n]n
SFX O n t nn
SFX O 0 tt [iyåö]
SFX O de t de
SFX O e 0 de
SFX P Y 6
SFX P 0 are [^a]
SFX P 0 ast [^a]
SFX P 0 aste [^a]
SFX P 0 d a
SFX P 0 de a
SFX P 0 t a
SFX Q Y 2
SFX Q 0 e [^a]
SFX Q a ta a
SFX R Y 3
SFX R a es a
SFX R 0 as [^a]
SFX R 0 es [^a]
SFX T Y 3
SFX T 0 iska .
SFX T 0 iskt .
SFX T 0 isk .
# Som myra: myr- (stack)
# Som förare: förar- (platsen)
# Som avgud: avguda- (dyrkan)
SFX z N 3
SFX z a 0/WXZ a
SFX z e 0/WXZ e
SFX z 0 a/WXZ [^ae]
SFX g N 3
SFX g a 0/WUZ a
SFX g e 0/WUZ e
SFX g 0 a/WUZ [^ae]
# Som ränta: ränte- (höjning)
# Som tjänst: tjänste- (man)
SFX y N 2
SFX y a e/WXZ a
SFX y 0 e/WXZ [^a]
SFX h N 2
SFX h a e/WUZ a
SFX h 0 e/WUZ [^a]
# Som vecka: vecko- (dag)
# Som psyke: psyko- (analys)
# Som land: lant- (brukare)
SFX x N 3
SFX x a o/WXZ a
SFX x e o/WXZ e
SFX x d t/WXZ d
# Som vara: varu- (hus)
# Som maximum: maximi- (gräns)
SFX w N 2
SFX w a u/WXZ a
SFX w um i/WXZ um
# Som pepparkaka: pepparkaks- (hus)
# Som yrke: yrkes- (man)
# Som förhand: förhands- (granskning)
SFX v N 2
SFX v a s/WXZ a
SFX v 0 s/WXZ [^a]
SFX f N 2
SFX f a s/WUZ a
SFX f 0 s/WUZ [^a]
# Som hyra: hyres- (gäst)
# Som säd: sädes- (fält)
# Som ansikte: ansikts- (uttryck)
SFX u N 3
SFX u a es/WXZ a
SFX u e s/WXZ e
SFX u 0 es/WXZ [^ae]
SFX i N 3
SFX i a es/WUZ a
SFX i e s/WUZ e
SFX i 0 es/WUZ [^ae]
# Som tavla: tavel- (försäljare)
# Som stämma: stäm- (gaffel)
# Som timme: tim- (lön)
# Som siffra: siffer- (kombination)
# Som förälder: föräldra- (möte)
# Som äpple: äppel- (must)
# Som gymnasium: gymnasie- (elev)
# Som ängel: ängla- (vakt)
SFX t N 8
SFX t la el/WXZ la
SFX t ma 0/WXZ ma
SFX t me 0/WXZ me
SFX t ra er/WXZ ra
SFX t er ra/WXZ er
SFX t le el/WXZ le
SFX t um e/WXZ um
SFX t el la/WXZ el
SFX s N 1
SFX s 0 0/WX .
SFX r N 1
SFX r 0 -/WX .
SFX b N 1
SFX b 0 - .
You can’t perform that action at this time.