Skip to content

mavci/Dehset-ul-Vahset

master
Switch branches/tags

Name already in use

A tag already exists with the provided branch name. Many Git commands accept both tag and branch names, so creating this branch may cause unexpected behavior. Are you sure you want to create this branch?
Code

Latest commit

 

Git stats

Files

Permalink
Failed to load latest commit information.
Type
Name
Latest commit message
Commit time
 
 
 
 

Dehşet-ül Vahşet / Android RPG - Alpha version

1

Dehşet-ül Vahşet nedir?

Dehşet-ül Vahşet açık kaynak kodlu, Java server üzerinden Android client ile oynanan, TCP ve UDP protokollerini kullanan ve oyuncu verilerini MySQL'de saklayan, alpha versiyonunda çok oyunculu rol yapma (multiplayer rpg) oyunudur.

Oyunun şu anki halinde belirgin bir amaç yoktur, fakat NPC ve oyuncu ihtiyaçlarını karşılayan yöntemlerin temeli hazırlanmıştır. Tamamen eğlence amaçlı, öylesine geliştirilip birilerinin içerisinde geçen bir takım tekniklerden faydalanıp işine yarayacağı düşüncesiyle açık kaynak olarak paylaşılıp merak edenlere sunulmuştur. Boş vakitlerde bulmaca gibi hataları çözüp, daha da geliştirerek eğlenmek ve bu şekilde eğlenirken de Java ve bir takım alt alanlarda tecrübe edinmek amacıyla yapılmıştır.

Neler var?

Oyunda bir çok türde canavarlar mevcut; zombiler, sizi donduran büyücüler, peşinizi bırakmayan ya da sizden kaçan fareler ve çok güçlü canavarlar. Canavarları öldürdükçe para ve exp. kazanılır, eğer bir canavar tarafından öldürülürseniz tüm paranız sıfırlanır. Fakat oyunda henüz para işlevsel değil.

Rehine kurtarma ya da ganimet toplama gibi seçenekler de var.

Bir rehineyi canavarlara yem olmadan doğduğunuz bölgeye getirirseniz size ödül verilir.

Oyuna ilk başladığınız bölge aynı zamanda korumalı bölgedir ve orada hiç bir canavar size saldıramaz ve eğer canınız azalmışsa orada bekledikçe dolmaya başlar.

Harita gif dosyaları ile piksel-piksel çizerek kendi dilediğiniz haritayı tasarlayabilirsiniz. Haritada herhangi karede hangi yer döşemesi olacağını ya da dilediğiniz yerde hangi NPC nin olacağını belirleyebiliyorsunuz.

Neler yapılacak?

Başta da dediğim gibi oyunun genel olarak bir amacı yok. Canavarlara saldırılıp rehineler kurtarılabiliyor, para ve exp. biriktirilebiliyor. Bunların birleşiminden güzel bir senaryo ile bir hedef belirlenecek. Aynı zamanda temelin rahat ve esnek olmasından dolayı bir çok yeni NPC, canavar ve farklı görevlerde(rehine kurtarma gibi) eklenebilir.

Oyuncunun henüz bir çantası yok ve parasıyla bir şeyler alamıyor. Parayla eşya, iksir, silah ve kalkan gibi şeyler alınacak.

Ve sonrasında yeni canavarlar, yeni haritalar, yeni karakterler ve yeni eşyalar olacak.

Nasıl kuruluyor?

Henüz tam anlamıyla bir oyun ve amaç yapısına sahip olmadığı için hazırda hep açık olan bir serverı yok. Oyunu denemeniz için öncelikle server kurmanız gerekiyor. Server için gerekli şey MySQL veritabanı. Veritabanı oluşturulduktan sonra game.sql içerisindeki sorgu ile üyeler ve üyelerin verileri tablosu eklenir. Sonrasında veritabanı host, kullanıcı adı, şifre bilgileri servera girilir (bkz:DVServer.java). Daha sonrasında Android cliente de serverin IP adresi ve portları belirtilir (bkz: main.java). Şimdilik hepsi bu.

Harita dosyasının formatı nasıl?

Harita dosyasında her bir piksel 32*32 lik bir alanı ifade eder. Her pikseldeki üç renk değerinden(RGB) kırmızı değeri(R) yerin spritedaki sıralamasını ifade eder. Örneğin kırmızı = 5 olan bir piksel oyun sprite dosyasındaki 5x0 karedeki sprite ifade eder. Yeşil değeri(G) ise NPC tip idsini ifade eder. NPClerin idleri şimdilik şu şekilde:

 1. RAT
 2. FOLLOWER RAT
 3. SPEED RAT
 4. ZOMBIE
 5. ICE_MAGE
 6. BULL
 7. MONEY
 8. GUARD
 9. TREASURE
 10. HOSTAGE
 11. HOLE

Yani eğer bir pikselin yeşil değeri 4 ise, o konumda zombi çıkar. Mavi ve şeffaflık değeri için henüz bir şey kullanılmıyor. Daha fazla detay için varolan map dosyasını inceleyebilirsiniz.

Katkıda bulunanlar

Sprite kaynak AngbandTk

About

Online Android RPG, Dehşet-ül Vahşet (alpha)

Resources

Stars

Watchers

Forks

Releases

No releases published

Packages

No packages published

Languages