New issue

Have a question about this project? Sign up for a free GitHub account to open an issue and contact its maintainers and the community.

By clicking “Sign up for GitHub”, you agree to our terms of service and privacy statement. We’ll occasionally send you account related emails.

Already on GitHub? Sign in to your account

Video kurz Pythonu #18

Open
honzajavorek opened this Issue Aug 20, 2016 · 42 comments

Comments

Projects
None yet
6 participants
@honzajavorek
Member

honzajavorek commented Aug 20, 2016

Z vimvic.cz přišel nápad na video kurz o Pythonu - stačilo by úplné základy. Dodali by infrastrukturu a zpropagovali by to všude možně kde mají dosah. Mohlo by to být zadarmo nebo i s odměnou pro tvůrce toho kurzu, plnou nebo symbolickou, to je jedno - v tom případě tam mají ready-made platební systém. Mohli by dodat i techniku na provedení, ale to bychom zvládli i sami.

Říkám si, v čem je to lepší než kdybychom vypsali odměnu na video kurz o Pythonu za Pyvec pro tvůrce, který by to připravil a natočil a dalo by se to na YouTube a bylo by to úplně open. Těžko říct. Každopádně nápad dobrý :-)

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Sep 21, 2016

Já bych do toho šel, jestli je to pořád volné.

Python učím celkem dlouho na FM TU Liberec, takže cestu jak vysvětlit základy mám prochozenou. Co jsem ale nikdy nedělal je to video. S tím bych asi potřeboval pomoc - poradit.

@encukou

This comment has been minimized.

Member

encukou commented Sep 21, 2016

Myslím že hlavní otázka je: dají se videa vzniklá ve spolupráci s vimvic.cz dát na YouTube pod CC-BY-SA nebo podobnou volnou licencí? (Jejich logo, odkazy na ně, a podobně by samozřejmě bylo součást toho "BY".)

Jestli ne, nevidím pro Pyvec důvod se účastnit. Konkrétně zpoplatněné kurzy IMO jdou přímo proti tomu co jako Pyvec chceme.

Případný tvůrce ale samozřejmě může s vimvic.cz spolupracovat přímo.

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Sep 21, 2016

Já nosím tenhle "nápad" v hlavě už dlouho, protože si myslím, že krátká videa ve stylu Khan Academy či Udacity budou pro studenty přínosnější, než záznam 90 minut přednášky, které tady produkujeme teď. Ale pořád nemám tu správnou motivaci se do toho pustit, práce je pořád dost. Takže když jsem viděl ten tweet, byl to takový spínač.

Co jsem koukal, tak i na vimvic jsou kurzy zdarma, ale netuším, zda to určuje autor, nebo server. Já bych s licencí CC-BY-SA nebo nějakou jinou CC problém neměl.

Otázka je, jakou by to mělo mít náročnost - základy Pythonu nebo základy programování ukázané na Pythonu?

@honzajavorek

This comment has been minimized.

Member

honzajavorek commented Sep 22, 2016

@encukou Tohle je issue pro video kurz Pythonu. Nápad přišel od vimvic.cz, byla tam nějaká nabídka, ale ať už ji autor kurzu využije nebo ne, nápad je to pořád dobrý 😄 Cílem je mít základní video kurz Pythonu v češtině.

Já jsem asi víc pro, aby se to dalo na YouTube pod Pyvec a bylo to volně přístupné. Autor kurzu s tím bude mít hromadu práce, je to příprava, nahrávání, teď se spleteš a musíš nahrát znova nebo stříhat, ... je toho spousta. Takže i kdyby to bylo open a pro Pyvec, byl bych rád, kdyby za to ten člověk mohl něco dostat. Ať už by to měl Pyvec platit ze svého, nebo bychom na to měli sehnat videosponzora. A to jsme možná zpátky u vimvic.cz, které by to mohlo zajímat a třeba by ještě pomohli se stříháním.

Další věc, co mě napadla, je udělat to nějak ve spolupráci s vyvíjejícím se http://naucse.python.cz/ - tzn. že by se nahrály v podstatě jednotlivé lekce. Tím by se tento český tutoriál stal úplně božím, protože by měl textovou podobu, živou podobu na PyLadies kurzech (a později třeba i na jiných kurzech) a zároveň online podobu, kterou by si mohl pustit každý.

@honzajavorek

This comment has been minimized.

Member

honzajavorek commented Sep 22, 2016

@jirivrany Bylo by super, kdyby ses do toho pustil. V podstatě je to asi hodně na tobě, já jsem tady dal nějaké návrhy, ale řekni si co potřebuješ a pokusíme se ti umést cestičku :) Můžu tě i spojit s tím člověkem, co mě kontaktoval za vimvic.cz a můžeš od něj zjistit, co by s nimi šlo a co by nešlo.

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Sep 22, 2016

@honzajavorek dobře, když koukám na ten vznikající tutoriál, tak to vypadá spíš na variantu: Python jako první jazyk. OK? Jde o to, jestli vysvětlovat co je to podmínka, cyklus, proměnná a tak dál. Tady bych potřeboval mít jasno v tom, co je podle vás potřeba víc - jestli tohle, a nebo něco jako "Dive into Python" - tedy škola Python pro progamátory. Tak či tak bych udělat první díl a pak se můžem bavit dál.

Co teda nevím, je jaký SW na to nahrávání použít a tak. To budu muset zjistit. Používám Ubuntu jako primární OS. Takže jestli máš nějaký tip co použít, nebo tip na někoho kdo ví, budu rád.

Co se týká licence - pro mě by to ve finále asi taky bylo lepší, když to bude volně dostupné. Můžu to pak použít i pro vlastní výuku. O peníze až tak nejde. Nicméně, nějaká ta pomoc s postprocesingem - stříhání, filtr na vyčištění šumu atd. ta by se hodila. Nevím jak moc kvalitní mikrofon je například potřeba. Já mám pouze vestavěný ve sluchátkách. No ale to asi nejlépe zjistím tím betatestem.

@honzajavorek

This comment has been minimized.

Member

honzajavorek commented Sep 22, 2016

Betatest zní jako super začátek. My se celkově - a to vidíš i z těch materiálů, soustředíme teď na, jak jsi to perfektně popsal, "Python jako první jazyk". V zásadě je po něčem takovém podle našich "co jsem tak slyšel a viděl" průzkumů největší poptávka, a to po celé republice. Lidi, kteří programovat už umí a chtějí se naučit Python, to většinou zvládnou sami a podle mě nepotřebujou tak detailní materiály, kdežto těm úplným začátečníkům tohle pomůže strašně strašně moc.

Jde taky ale o to, že pokud bys to rád použil ve škole a v tom je i velká část tvé motivace, tak by bylo dobré, aby ten obsah byl užitečný i tam. Kryjou se nějak osnovy s tím, co je v tom vznikajícím naučse.python.cz tutoriálu? Jinak ono už se podle toho dlouho učí na PyLadies kurzech, jen se to teď předělává, aby to bylo samostatnější a univerzálnější.

My jsme třeba na nahrávání přednášek používali recordmydesktop, Ubu to má určitě v apt-get. Ale třeba existují nějaké lepší věci.

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Sep 23, 2016

@honzajavorek co se týká osnov, tak ten kurz u nás je spíš už pro programátory a jde se celkem rychle na pokročilejší věci. Ale to asi nevadí. Některým studentům rozhodně prospěje si zopakovat i naprosté základy :)

Existuje někde kompletní osnova / stará verze toho naucmese? Psal si, že se to přepisuje.

Python jsem tedy koukal že 3.5., editor bych asi použil Sublime, mám ho víc zažitý než Atom. OK?

@honzajavorek

This comment has been minimized.

Member

honzajavorek commented Sep 23, 2016

Tady bych už o odpovědi poprosil @encukou, jakožto našeho knihovníka a duchovního tatínka materiálů 😄 Možná se spojte nějak přímo a domluvte co je potřeba a hoď sem potom odkaz na to první demo, jak ho uděláš.

Tohle je stejně tak super! Promiň, ale já jsem vždycky hrozně dojatej, když lidi přijdou a fakt něco chtějí udělat a posunout věci dál 👍

@encukou

This comment has been minimized.

Member

encukou commented Sep 23, 2016

@jirivrany Kompletní osnova je na http://pyladies.cz/brno/

U materiálů pro širokou veřejnost je problém vhodně nastavit a komunikovat úroveň vstupních znalostí. Začátečnický kurz je v tomhle jednodušší – "umíš-li klikat na webové stránky a posílat maily, je to tu pro tebe". Jak říkáš, zopakování základů není nikdy na škodu, a mít to synchronizované má nějaké ty výhody. Ale máš-li už kurz pro programátory, jdi do toho a natoč ho! Za každý příspěvek budeme rádi :)
Aby to šlo začlenit do naučse, poprosím o tohle:

  • proleť si co je v začátečnickém kurzu, aby na to šlo líp navázat
  • sepiš co očekáváš že diváci už vědí předem
  • kurz by měl jít projít s FOSS – to snad u Ubuntu nebude problém :)

Sublime je v pohodě, ne každý používá Atom. Jen poprosím mu říkat "editor" a používat ho jako "normální" editor, bez pokročilých vychytávek, ať to není vázané na něj.

Co se technické kvality týče, betatest by byl nejlepší. Kdyžtak seženeme lepší vybavení, na to máme neziskovku a rozpočet :)

@MartinaAnt

This comment has been minimized.

MartinaAnt commented Sep 26, 2016

Ahoj, videokurz je super napad! Ja sem drze vlezu rict svuj nazor ohledne urovne :) Je pravda, ze asi nejsem standardni zajemce, absolvovala jsem PyLadies, takze zaklady uz mam, kazdopadne bych se priklanela k video kurzu ne pro uplne zacatecniky a to z nekolika duvodu - jednak pro uplne zacatecniky tu, jak rika Petr, mame materialy podrobne sepsane a volne online dostupne, jednak ac ne v cestine tak zaklady pythonu se lze ucit ze zakladnich levelu, ktere jsou zadarmo, na Codecademy apod. Zdroju, jak zacit, ja vnimam spoustu, pokud se ale chci rozvijet dal, maloco je zadarmo v kvalitni podobe dostupne :)
Ale at uz se rozhodnete jakkoliv, tak diky za takovou aktivitu..

@encukou

This comment has been minimized.

Member

encukou commented Sep 26, 2016

Chtěl jsem oponovat, ale to už je bikeshedding – psal bych jak bych to dělal , kdybych na to měl čas. Teď už to má má v rukou ten, kdo to nakonec bude filmovat :)

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Sep 27, 2016

Já myslím, že začnem zvolna a od začátku, ale když to dobře půjde, tak to může pokračovat i na těžší témata.

Tenhle týden jsem bohužel na cestách mimo ČR a nemám ani moc času na hraní, ale příští týden se ozvu s tou betou. Mikrofon už funguje, easyScreenRecorder taky, teď ještě musím po večerech zkrotit OpenShot a naučit se základy stříhání videa.

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Oct 10, 2016

@encukou @honzajavorek první beta je hotová - koukněte prosím na https://youtu.be/XYp7VfzJ-QI a komentujte. Mě už zatím napadlo:

  • Asi by to chtělo nějaký úvodní obrázek - nebo dokonce znělku. Stejně tak možná nějaký outro.
  • Mikrofon je v některých fázích přebuzelý (nebo jak se tomu říká :) ). Musím zjistit jestli to jde nějak odstranit postprocesingem třeba v Audacity. Eventuelně zkusit jiný mikrofon či nastavení.
@encukou

This comment has been minimized.

Member

encukou commented Oct 10, 2016

Super!

  • Na audio to asi bude chtít lepší mikrofon. @yaplik, máš tip na rozumný "studiový" mikrofon?
  • @jirivrany, máš k tomu poznámky, které čteš? Nebo improvizuješ? Textové poznámky by se hodilo zveřejnit pro lidi, kteří by na tom videu chtěli stavět (třeba udělat novou verzi, až tahle zastará, nebo to časem otitulkovat). A poznámky k obsahu by se psaly efektivněji v textu než videu. Ale jestli je nemáš, samozřejmě nevadí.
  • Instalační instrukce nejsou jen pro Windows; pro další OS je aktuálně potřeba zascrollovat dolů. Používáme ale virtualenv místo Anacondy. Mohl bych tě poprosit, aby sis pro videa připravil prompt pomocí (pokud používáš Bash) příkazu PS1="(venv) $PS1"? Anaconďáci to (venv) na začátku snad přehlédnou, ale virtualenvákům to pomůže se zorientovat a zapnout si prostředí.
  • To že je moje jméno na úvodní stránce je bug. Nezmiňuj mě přímo, odkaž prosím jen na naucse.python.cz :)
  • Znělka se dá přidat později
@yaplik

This comment has been minimized.

Member

yaplik commented Oct 10, 2016

@encukou Spíš než mikrofon na vokály (při držení zavazí, při stojanu se hejbeš, takže ti bude lítat hlasitost) je lepší použít mandragoru (bezdrátovej náhlavní mikrofon), cena je ale někde jinde.
@jirivrany S tím zvukem už nic v postprocessingu neuděláš, šumí tí mikrofon a máš aj šum z interferencí, to raději nahrávej zvuk na mobil appkou na diktafon a pak to spoj v editoru. Na začátku si udělej klapku tak, aby na video stopě a audio stopě bych bod pro synchronizaci.

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Oct 10, 2016

@encukou - je to improvizace. Ale možná, že nějaký scénář dopředu bude lepší workflow. Alespoň si víc srovnám myšlenky.

@yaplik ok zkusím ještě jeden mikrofon co tu mám a pak ten telefon. To už je ale podobný jako stojací mikrofon ne? Taky to někde leží. Já u toho zase tolik netancuju, tak by to lítání hlasitosti nemuselo být tak velké. Ve většině článků o screencastech co jsem pročetl radí různé USB mikrofony.

@yaplik

This comment has been minimized.

Member

yaplik commented Oct 10, 2016

@jirivrany K tvýmu použití stačí jakejkoliv jinej mikrofon jen ne integrovanej do notebooku. U mikrofonu je podstatný jakého je typu - všesměrovej (omni), směrovej (kardioidní ,superkardioidní), přičemž pro hlasy se používají směrové mikrofony, který snímají zvuk pouze zepředu ve velice úzkém kuželu. Tím i na koncertu slyšíš v kanálu pouze zpěváka, ale né okolí (to je výrazně utlumeno právě směrovostí). Znamená to ale, že pokud se pohneš mimo danej kužel, tak přestaneš být slyšen. Tolik ke studiovým mikrofonům. Pro tvoje použití usb mikrofon bohatě postačí, resp. ono vzásadě postačí prakticky cokoliv kromě integrovanýho mikrofonu v notebooku :) .

Jinak neboj se to celý rozdělit do segmentů o délce max 2min, nemusí to být v kuse a líp se pak předělávají jednotlivé části.

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Oct 11, 2016

@yaplik Díky. Tohle nebyl mikrofon notebooku ale nějakej co je součást Genius sluchátek. Evidentně nic moc kvalita. Mám ještě dvoje sluchátka s mikrofonem, ale z těch lepších (Sony MDR-ZX770BN) se mi to nepodařilo nahrát vůbec. Takže zkusím ještě ten telefon, případně koupím nějaký ten USB - našel jsem doporučení na Behringer C-1U, ten se dá pořídit za 1500 tak to je celkem dobrý. Nejvíc doporučovaný pro screencasty je Blue Yeti - ten ale stojí spíš tak 4 a víc.

@honzajavorek

This comment has been minimized.

Member

honzajavorek commented Oct 14, 2016

Taky mě napadlo, že bychom se nemuseli bát krátkých stopáží - že by se vlastně dala natočit klidně vždycky minuta dvě o konkrétní věci (REPL, první program, atd.) a klidně by se to pak dalo do materiálů vložit jako YT videa pro ty konkrétní úseky, kde se o tom píše. Ale jen nápad.

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Oct 18, 2016

Souhlas - krátké stopáže dávají smysl - jak kvůli předělávání, tak kvůli tomu že člověk snáz udrží myšlenku. Navíc, spojit to pak případně do delšího celku mi jde rychleji, než hledání a vystřihování chyb. Konec konců, filmaři to tak dělají už od počátků.

Dobrá zpráva je, že problém s mikrofonem je doufám vyřešený - mám tu na stole toho Yetiho a krom toho, že je překvapivě velký, tak dává tak o 100% čistší zvuk než cokoliv co jsem zkoušel doteď.

Do pátku připravím nějakou betu2.

@encukou

This comment has been minimized.

Member

encukou commented Oct 20, 2016

Držím palce!

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Oct 24, 2016

@encukou @honzajavorek tak beta2 je hotová - koukněte na to prosím až budete mít chvilku https://youtu.be/DCBn5JHiviI

Trochu mě zdržela ta rýmička, ale dneska už to šlo. Dost věcí jsem dělal jinak než poprvé, snad to je na výsledku vidět v pozitivním smyslu.

@lspdv

This comment has been minimized.

Member

lspdv commented Nov 19, 2016

Myslim si, ze to je dobre.

@lspdv

This comment has been minimized.

Member

lspdv commented Nov 19, 2016

Nejaka sance, ze v tom budes pokracovat? :-)

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Nov 20, 2016

@lspdv Díky. Šance určitě je, rád bych měl další díl hotový tenhle týden. Teď jsem měl trochu našlapané týdny, dodělávali jsme článek do knihy.

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Nov 30, 2016

Nějak nestíhám plnit termíny :) Každopádně druhý díl je hotový https://youtu.be/uzoLMv2brZk co mu říkáte? @honzajavorek @encukou @lspdv

@encukou

This comment has been minimized.

Member

encukou commented Dec 1, 2016

Wow! Tohle je úpně super!
Mrzí mě jenom že stránka naucse pořád vypadá tak prázdně, ale na tom už se pracuje :)

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Dec 1, 2016

Díky :) Budu se snažit další díl udělat co nejdřív.

@honzajavorek

This comment has been minimized.

Member

honzajavorek commented Dec 3, 2016

Jééé, to je fakt skvělý 👍

@honzajavorek

This comment has been minimized.

Member

honzajavorek commented Dec 3, 2016

To je úplně pohádkový hlas vypravěčský 😄

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Jan 17, 2017

@honzajavorek @encukou hlásím, že jsem neumřel, ale prosinec nebyl zrovna produktivní měsíc :) Nicméně další díl je skoro hotový, jen se mi zdá krátký, tak ještě přidám pár logických výrazů. Koukal jsem, že web je momentálně under destruction?

@lspdv

This comment has been minimized.

Member

lspdv commented Jan 18, 2017

@jirivrany to jsme radi, ze jsi nam neumrel, nikdo z nas nema totiz tak klidny vyvazeny hlas, aby nahraval za tebe :-P

napada me, odkud jsi? Nezasel bys nekdy na Python sraz Pyvo? Cirou nahodou je jeden dnes v Praze

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Jan 18, 2017

Díky :) Já jsem z Liberce, tak do Prahy bych to určitě nějaký den zvládnul, ale dneska už bohužel ne.

@honzajavorek

This comment has been minimized.

Member

honzajavorek commented Jan 18, 2017

Který web? http://naucse.python.cz ? Ono se na něm pracovalo i předtím, jen tam nebylo upozornění.

@encukou

This comment has been minimized.

Member

encukou commented Jan 18, 2017

Jojo, oni tam začli chodit lidi a pak si stěžovali, že to není hotové. Tak jsme řekli že to není hotové rovnou.

To varování plánujeme zrušit v březnu, s novým během PyLadies Brno.

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Jan 18, 2017

Jasné. Já si k tomu videu píšu transkript tak kdyžtak ho je možné tam pak taky nějak zakomponovat.

@encukou

This comment has been minimized.

Member

encukou commented Jan 20, 2017

Můžeš k nim připsat něco jako "napsal Jiri Vrany, poskytnuto pod licencí CC-BY-SA 4.0 International", a zveřejnit je někde na internetu, popř. poslat mailem? @Krejdom teď dělá infrastrukturu pro naucse, a bylo by fajn vidět jak budou ty materiály vypadat.

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Jan 20, 2017

Napsat to tam určitě můžu. Zatím to mám jen ve formě google dokumentu - jako svou přípravu. Ale není problém to upravit pokud bude potřeba. Kdyžtak můžu ten dokument nasdílet - stačí napsat gmail účtet.

No a třetí díl je konečně hotový. Na čtvrtém začnu dělat hned, ať to zase netrvá půl roku :)

Tak na to prosím koukněte a připomínkujte. Díky.

https://youtu.be/W6S4O9AP418

@encukou

This comment has been minimized.

Member

encukou commented Jan 23, 2017

Můj účet je encukou@gmail.com. Bylo by ale fajn tam zaškrtnout aby setam mohl podívat kdokoli :)

V tom videu máš na začátku logo Pythonu, kterému chybí "očička". To je docela problém, protože logo je trademarkované a nesmí se měnit. Mohl bys to ještě spravit, než se to video moc rozšíří?

@jirivrany

This comment has been minimized.

jirivrany commented Jan 23, 2017

Ajo. To jsem si vůbec nevšiml. Tak už jsem to upravil a náhrál novou verzi - akorát že přestal tím pádem chodit starý link. https://youtu.be/uYstFl621WE

Finální transkript bych určitě veřejný dal, tohle je taková pracovní verze s poznámkami typu střih a tak.

@honzajavorek

This comment has been minimized.

Member

honzajavorek commented Aug 26, 2017

V práci jsme potřebovali napsat nějaké scénáře k tutoriálovým videím a objevili jsme formát Fountain, ve kterém je píšeme a máme je normálně na GitHubu. Na základě scénářů se pak točí videa. Fountain je fajn a má podporu ve spoustě editorů, dokonce exsituje i Fountain.js, kde se to dá na zkoušku vyrenderovat. Tak to sem jenom přidávám. Možná by šlo práci rozdělit mezi pisatele scénářů a samotné tvůrce videí.

@encukou encukou referenced this issue Aug 20, 2018

Closed

Akademie #40

Sign up for free to join this conversation on GitHub. Already have an account? Sign in to comment