Skip to content
Permalink
Branch: master
Find file Copy path
Find file Copy path
Fetching contributors…
Cannot retrieve contributors at this time
129 lines (76 sloc) 8.92 KB
id title permalink next redirect_from
getting-started
Başlangıç
docs/getting-started.html
add-react-to-a-website.html
docs/
docs/index.html
docs/getting-started-ko-KR.html
docs/getting-started-zh-CN.html
docs/installation.html
download.html
downloads.html
docs/try-react.html
docs/tooling-integration.html
docs/package-management.html
docs/language-tooling.html
docs/environments.html

Bu sayfa React kullanım kılavuzu ve ilgili kaynaklara genel bir bakıştır.

React kullanıcı arayüzleri oluşturabileceğiniz bir JavaScript kütüphanesidir. React'in tam olarak ne olduğunu ana sayfamızdan veya eğitim bölümünden öğrenin.


React'ı Deneyin {#try-react}

React, aşamalı olarak benimsenmesi için en baştan tasarlandı ve ihtiyacınız kadar az veya daha fazla React kullanabilirsiniz React’ın tadına bakmak, basit bir HTML sayfasına biraz etkileşim katmak veya karmaşık bir React destekli uygulama başlatmak isteyip istemediğinize göre, bu bölümdeki bağlantılar başlamanıza yardımcı olacaktır.

Çevrimiçi Vakit Geçirme Alanları {#online-playgrounds}

React ile vakit geçirmek istiyorsanız, çevrimiçi bir kod oyun alanını kullanabilirsiniz. Bir Merhaba Dünya şablonu deneyin CodePen, CodeSandbox, veya Glitch.

Kendi metin düzenleyicinizi kullanmayı tercih ediyorsanız bu HTML dosyasını da indirebilir, düzenleyebilir ve sisteminizde kurulu bir tarayıcı ile açabilirsiniz. Yavaş bir kod işleme dönüşümü yapar, bu yüzden bunu basit gösteriler için kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bir Web Sitesine React Ekle {#add-react-to-a-website}

Bir dakika içinde bir HTML sayfasına React ekleyebilirsiniz. Daha sonra içeriğini aşamalı olarak genişletebilir veya birkaç dinamik araca dahil edebilirsiniz.

Yeni bir React Uygulaması Oluşturun {#create-a-new-react-app}

Bir React projesi başlatırken, script etiketli basit bir HTML sayfası hala en iyi seçenek olabilir. Kurulumu sadece bir dakika sürer!

Uygulamanız büyüdükçe, daha entegre bir kurulum düşünebilirsiniz. Daha büyük uygulamalar için önerdiğimiz birkaç JavaScript araç-zinciri vardır. Her biri çok az veya sıfır yapılandırma ile çalışabilir ve zengin React ekosisteminden tam olarak yararlanmanızı sağlar.

React Öğrenmek {#learn-react}

İnsanlar farklı geçmişlerden ve farklı öğrenme tarzlarıyla React'a geliyorlar. İster teorik ister pratik bir yaklaşım tercih edersiniz, bu bölümü faydalı bulacağınızı umarız.

Bilinmeyen herhangi bir teknoloji gibi, React da bir öğrenme eğrisine sahiptir. Pratik ve biraz sabır ile üstesinden geleceksiniz.

İlk Örnekler {#first-examples}

React anasayfa canlı editörü ile birkaç küçük React örneği içerir. Henüz React hakkında bir şey bilmiyorsanız bile kodlarını değiştirmeyi deneyin ve sonucu nasıl etkilediğinizi görün.

Yeni Başlayanlar İçin React {#react-for-beginners}

React anlatımlarının hızlı geçtiğini düşünüyorsanız, Tania Rascia ile React'a genel bakışı inceleyin. En önemli React konseptlerini ayrıntılı, acemi ​​dostu bir şekilde sunar. İşiniz bittiğinde anlatımları bir kez daha deneyin!

Tasarımcılar İçin React {#react-for-designers}

Tasarım tecrübeniz varsa, bu kaynaklar başlamanız için uygundur.

JavaScript Kaynakları {#javascript-resources}

React anlatımları, JavaScript dilinde programlama konusunda biraz bilgi sahibi olduğunuzu varsaymaktadır. Uzman olmanız gerekmiyor, ancak hem React hem de JavaScript'i aynı anda öğrenmek zor.

Seviyenizi kontrol etmek için JavaScript'e genel bakış sayfasına gitmenizi öneririz. 30 dakika ile bir saat arasında sürecek ama React öğrenirken daha rahat ve özgüvenli hissedeceksiniz.

Tüyo

JavaScript'te bir şeyle ne zaman kafanız karışırsa, MDN and javascript.info kontrol etmek için harika web siteleridir. Ayrıca yardım isteyebileceğiniz topluluk destek forumları da var.

Pratik Eğitim {#practical-tutorial}

Yaparak öğrenmeyi tercih ediyorsanız pratik eğitimimize göz atın. Bu derste React'ta bir Tic Tac Toe oyunu inşa ediyoruz. Oyun inşa etmediğiniz için atlamanız istenebilir - ama bir şans verin. Derste öğreneceğiniz teknikler herhangi bir React uygulaması oluşturmak için temeldir ve uygulamanın usta seviyesi size daha derin bir anlayış verecektir.

Adım adım rehber {#step-by-step-guide}

kavramları adım adım öğrenmeyi tercih ederseniz ana kavramlar rehberi başlamak için en iyi yerdir. Her bir sonraki bölüm, önceki bölümlerde sunulan bilgilere dayanıyor, böylece ilerledikçe hiçbir şeyi kaçırmayacaksınız.

React İçinde Düşünmek {#thinking-in-react}

Pek çok React kullanıcısı React İçinde Düşünmek bolümünü nihayet “kafama dank etti” anı olarak belirtir. Muhtemelen React'in en eski 'oyun nasil bitirilir rehberi' ama hala aynı derecede alakalı.

Önerilen Kurslar {#recommended-courses}

Bazen insanlar üçüncü şahıs kitapları ve video kurslarını resmi anlatımlara göre daha yararlı bulurlar. Bazıları ücretsiz olan, sıkça tavsiye edilen kaynakların bir listesini sunuyoruz.

Gelişmiş Kavramlar {#advanced-concepts}

Ana kavramlarda bilgi sahibi olup biraz React ile oynadığınızda, daha ileri konulara ilgi duyabilirsiniz. Bu bölüm size context ve ref'ler gibi güçlü fakat daha az kullanılan React özelliklerini tanıtacaktır..

API Referansı {#api-reference}

Bu bölüm, belirli bir React API hakkında daha fazla ayrıntı öğrenmek istediğinizde faydalıdır. Örneğin, React.Component API reference size setState()'in nasıl çalıştığını ve hangi 'yaşam döngüsü' yönteminin işinize yarayacağı konusunda ayrıntılı bilgi verebilir.

Terimler sözlüğü ve SSS {#glossary-and-faq}

Terimler sözlüğü React anlatımlarında göreceğiniz en yaygın terimlerin bir özetini içerir. AJAX isteği yapma, bileşen durumu, and dosya yapısı dahil olmak üzere ortak konular hakkında kısa soru ve cevaplara ayrılmış bir SSS bölümü de bulunmaktadır.

Haberdar olun {#staying-informed}

React blog React ekibinden yapılan güncellemelerin resmi kaynağıdır. Sürüm notları veya itiraz bildirimleri dahil olmak üzere, önemli olan her şey önce buraya gönderilecektir.

Twitter'da @reactjs hesabını da takip edebilirsiniz, ama sadece blogu okursanız önemli hiç bir şeyi kaçırmazsınız.

Her React sürümü kendi blog gönderisini hak etmiyor ama her sürüm için yapılan değişikliklerin ayrıntılarını React havuzunun içindeki CHANGELOG.md dosyasında ve Sürümler sayfasında bulabilirsiniz.

Versiyon Anlatımı {#versioned-documentation}

Bu bölüm her zaman React'in en son kararlı versiyonunu yansıtır. React 16'dan beri, açıklamaların eski sürümlerini ayrı bir sayfada bulabilirsiniz. Geçmiş sürümlere ait açıklamaların yayınlanma tarihinde anlık olarak görüntülendiğini ve sürekli güncellenmediğini unutmayın.

Bir şeyler mi eksik? {#something-missing}

Anlatımlarda bir şey eksikse veya kafa karıştırıcı bir bölüm bulursanız, lütfen düzeltme/geliştirme önerilerinizle ilgili issue gönderin veya @reactjs hesabına tweet atın. Sizden bildirim almayı çok seviyoruz!

You can’t perform that action at this time.