Skip to content

yazbel/python-istihza

master
Switch branches/tags

Name already in use

A tag already exists with the provided branch name. Many Git commands accept both tag and branch names, so creating this branch may cause unexpected behavior. Are you sure you want to create this branch?
Code

Latest commit

Added a reference to CONTRIBUTING.md
76c9ed8

Git stats

Files

Permalink
Failed to load latest commit information.

YazBel Python Belgeleri

https://python-istihza.yazbel.com

Bu belgeler Python programlama dilinin 3. sürümünü anlatmaktadır. Aslen istihza.com'da yer alan, Fırat Özgül'ün yazdığı Python 3 belgelerinden oluşturulmuştur ve şu anda topluluk tarafından geliştirilmektedir.

Belgeler neden buraya kopyalandı?

Bu belgeler buraya kopyalanmadan bir süre önce Fırat Özgül, istihza.com projesinin sonlanacağını istihza.com forumunda duyurdu. Proje sonlandığında elbette belgeler kaybolmayacak; internette bir yerlerde bulunabilir olacaklar. istihza.com topluluğu da Python'ı öğrenmekten ve öğretmekten vazgeçmeyecek. Ancak belgelerin sadece bulunabilir olmaları değil, zamanla gelişmeleri de gerekli; Python dili sürekli gelişiyor ve güncellenmeyen belgeler bir süre sonra eksik ve yanlış bilgileri içermeye mahkum olacaktır. Bu veri havuzu sayesinde belgeler, kaynak kodu ile birlikte, bulunabilir ve en önemlisi de geliştirilebilir olacak. Hatta bu gelişime siz de dahil olabilirsiniz!

Bu arada proje sonlandığında bu belgede istihza.com'a verilen bağlantıların çalışmayabileceğini de unutmamalısınız.

Belgeleri inşa etmek

Belgelerde bir değişiklik yapmak ve belgeleri inşa etmek için BUILDING.md dosyasına başvurun.

Belgelerden çevrimdışı iken faydalanmak

Çevrimdışı olarak kullandığınız belgelerin zaman ile güncelliğini yitirip https://python-istihza.yazbel.com/ adresindeki belgelerin gerisinde kalabileceğini unutmayın.

PDF olarak indirme

/docs/YazbelPythonProgramlamaDiliBelgeleri.pdf dosyasını bu link aracılığı ile indirip kullanabilirsiniz.

EPUB olarak indirme

/docs/YazbelPythonProgramlamaDiliBelgeleri.epub dosyasını bu link aracılığı ile indirip kullanabilirsiniz.

Tek parça HTML olarak indirme

/docs/YazbelPythonProgramlamaDiliBelgeleri.html dosyasını bu link aracılığı ile indirip kullanabilirsiniz.

Siteyi kaynaktan indirme

Bu veri havuzunu cihazınıza indirebilir ve /docs/index.html dosyasını tarayıcınız ile açabilirsiniz. Bu size belgeleri çevrimiçi olarak kullanmak ile aynı deneyimi sunacaktır.

Nasıl yardım alabilirim?

Her zaman YazBel forumunun Python kategorisinde bir konu açarak aklınızdaki soruları sorabilirsiniz. Topluluk size yardım etmekten mutluluk duyacaktır.

Nasıl yardım edebilirim?

Belgelere ekleme yaparak veya yazım ve bilgi yanlışlarını düzelterek yardım edebilirsiniz:

  • Topluluk tarafından eksikliği hissedilen bazı konular ve belgelerdeki düzeltilmesi gereken hatalar issues sayfasında listelenmiş halde bulunuyor. Bu konular üzerinde çalışma yapabilirsiniz.

  • Belgelerde değişiklik yaparak çekme isteği (pull request) gönderebilirsiniz. Yazım yanlışları ve küçük hatalar için GitHub arayüzünü kullanabilirsiniz ancak daha büyük ve karmaşık düzeltmeler için veri havuzunu bilgisayarınıza çekmeli, daha sonrasında düzeltmeleri yapmalı ve belgeleri inşa edip çekme isteği göndermelisiniz. Her iki durumda da kısa ve öz bir işleme mesajı (commit message) yazdığınıza emin olmalısınız. Belgelerde bir değişiklik yapıp çekme isteğinde bulunmadan önce CONTRIBUTING.md dosyasındaki adımları takip ettiğinizden de emin olun.

  • Eğer bir yanlış gördünüz ancak bir sebepten ötürü düzeltmeyi kendiniz yapmak istemediyseniz, bu hatayı bildirerek de yardım edebilirsiniz. Bunun için veri havuzunun konular (issues) dizininde bir konu açın, başlık ve açıklama kısmına ilgili metinleri yazın ve gönderin. Başlık kısmının kısa ve öz olmasına dikkat edin.

Lisans

LICENSE dosyasında da belirtildiği üzere bu belgelerin lisansı Creative Commons Atıf-GayriTicari-AynıLisanslaPaylaş 3.0 Yerelleştirilmemiş (CC BY-NC-SA 3.0) lisansıdır. Daha fazla bilgi için lütfen dosyanın içeriğine bakınız.