Skip to content
master
Go to file
Code

Latest commit

 

Git stats

Files

Permalink
Failed to load latest commit information.
Type
Name
Latest commit message
Commit time
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

README.md

YazBel Python Belgeleri

https://python-istihza.yazbel.com

Bu belgeler Python programlama dilinin 3. sürümünü anlatmaktadır ve istihza.com'da yer alan, Fırat Özgül'ün yazdığı Python 3 belgelerinden oluşturulmuştur.

Belgeler neden buraya kopyalandı?

Bu belgeler buraya kopyalanmadan bir süre önce Fırat Özgül, istihza.com projesinin sonlanacağını istihza.com forumunda duyurdu. Proje sonlandığında elbette belgeler kaybolmayacak; internette bir yerlerde bulunabilir olacaklar. istihza.com topluluğu da Python'ı öğrenmekten ve öğretmekten vazgeçmeyecek. Ancak belgelerin sadece bulunabilir olmaları değil, zamanla gelişmeleri de gerekli; Python dili sürekli gelişiyor ve güncellenmeyen belgeler bir süre sonra eksik ve yanlış bilgileri içermeye mahkum olacaktır. Bu veri havuzu sayesinde belgeler, kaynak kodu ile birlikte, bulunabilir ve en önemlisi de geliştirilebilir olacak. Hatta bu gelişime siz de dahil olabilirsiniz!

Bu arada proje sonlandığında bu belgede istihza.com'a verilen bağlantıların çalışmayabileceğini de unutmamalısınız.

Belgeleri inşa etme

Buradaki belgeler reStructuredText formatında yazılmış ve Sphinx kullanılarak derlenmiştir. Belgeleri derlemek için öncelikle Sphinx'i kurmalısınız. Sphinx, Python'un 3.6 ve daha yukarı versiyonlarını desteklemektedir. Belgelere katkıda bulunmadan önce CONTRIBUTING.md dosyasına başvurun.

Debian/Ubuntu

make'in sisteminizde kurulu olduğundan emin olduktan sonra Sphinx'i Debian veya Ubuntu'da şu komutla kurabilirsiniz:

$ apt install python3-sphinx

Daha sonra python-istihza/ dizinine gidip bu komutla belgeleri inşa edebilirsiniz:

$ make html

Belgeleri inşa ettikten sonra move.py betiği python-istihza/build/html/ içindeki dosyaları python-istihza/ dizinine çıkaracak ve python-istihza/build klasörünü silecektir:

$ python move.py

Windows

Python'un bilgisayarınızda kurulu olduğundan ve python.exe'nin PATH'da bulunduğundan emin olduktan sonra bu kodu cmd.exe'de çalıştırarak Sphinx'i kurabilirsiniz:

> python -m pip install sphinx

Yükleme işlemi başarıyla gerçekleşmiş ise şu komut size Sphinx'in versiyonunu verecektir:

> sphinx-build --version

Daha sonra python-istihza/ dizinine gidip bu komutla belgeleri inşa edebilirsiniz:

> make.bat html

Belgeleri inşa ettikten sonra move.py betiği python-istihza/build/html/ içindeki dosyaları python-istihza/ dizinine çıkaracak ve python-istihza/build klasörünü silecektir:

> python move.py

Diğer işletim sistemleri

Diğer işletim sistemlerinde Sphinx kurulumu ve ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Nasıl yardım alabilirim?

Her zaman YazBel forumunun Python kategorisinde bir konu açarak aklınızdaki soruları sorabilirsiniz. Topluluk size yardım etmekten mutluluk duyacaktır.

Nasıl yardım edebilirim?

Belgelere ekleme yaparak veya yazım ve bilgi yanlışlarını düzelterek yardım edebilirsiniz:

  • Topluluk tarafından eksikliği hissedilen bazı konular ve belgelerdeki düzeltilmesi gereken hatalar TODO.md dosyasında listelenmiş halde bulunuyor. Bu konular hakkında çalışma yapabilirsiniz.

  • Belgelerde değişiklik yaparak çekme isteği (pull request) gönderebilirsiniz. Yazım yanlışları ve küçük hatalar için GitHub arayüzünü kullanabilirsiniz ancak daha büyük ve karmaşık düzeltmeler için veri havuzunu bilgisayarınıza çekmeli, daha sonrasında düzeltmeleri yapmalı ve belgeleri inşa edip çekme isteği göndermelisiniz. Her iki durumda da kısa ve öz bir işleme mesajı (commit message) yazdığınıza emin olmalısınız.

  • Eğer bir yanlış gördünüz ancak bir sebepten ötürü düzeltmeyi kendiniz yapmak istemediyseniz, bu hatayı bildirerek de yardım edebilirsiniz. Bunun için veri havuzunun konular (issues) dizininde bir konu açın, başlık ve açıklama kısmına ilgili metinleri yazın ve gönderin. Başlık kısmının kısa ve öz olmasına dikkat edin.

Lisans

LICENSE dosyasında da belirtildiği üzere bu belgelerin lisansı Creative Commons Atıf-GayriTicari-AynıLisanslaPaylaş 3.0 Yerelleştirilmemiş (CC BY-NC-SA 3.0) lisansıdır. Daha fazla bilgi için lütfen dosyanın içeriğine bakınız.

You can’t perform that action at this time.