Το Audio Visualizer είναι ένα πρόγραμμα το οποίο δημιουργήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος "Επεξεργασία Ομιλίας και Ήχου" του τμήματος πληροφορικής του Ιονίου Πανεπιστημίου. Η εργασία έγινε από τον Τιμόθεο Αυγερινό (Π2015009) και τον Κωνσταντίνο Αφεντούλη (Π2015021).
Το Audio Visualizer έχει υλοποιηθεί με το λογισμικό MatLab. Για το UI της εφαρμογής έχει χρησιμοποιηθεί το App Designer του Matlab. Για την οπτικοποίηση χρησιμοποιήθικαν τα objects :
- timescope
- dsp.TimeScope
- dsp.ArrayPlot
- dsp.SpectrumAnalyzer
Πατώντας ο χρήστης το πρώτο κουμπί στο δεξί panel το TimeScope του εμφανίζει ένα άλλο παράθυρο και του απεικονίζει το μουσικό κομμάτι του σε ενα δυσδιάστατο γράφημα όπου στον αξονα X βρίσκεται ο χρόνος(Τ) σε seconds και στον αξονα Υ απεικονίζεται το ευρος(Amplitude).
Πατώντας το δεύτερο κουμπί TimeScope 2 οι άξονες απεικονίζουν τα ίδια όπως και το πρώτο γράφημα αλλά με άλλο τρόπο.
Το Array Plot αποτελεί ακόμα ένα τρόπο οπτικοποιησης του κομματιού που έχουμε βάλει στο πρόγραμμα και εμφανίζει διανύσματα ομοιόμορφα τοποθετημένα γύρο από τον άξονα Χ. Στον άξονα Υ βρίσκεται το εύρος (amplitude).
Array Plot με Plot type Stem.
Array Plot με Plot type Stairs.
Το Spectrum έχει στον άξονα Χ τις συχνότητές (Frequency) και στον Υ τα dBm.
Spectrum Scope σε Linear Scale και Two-sided plot.
Spectrum Scope σε Log Scale και One-sided plot.
Spectrogram, βάζοντας το View type να είναι στην επιλογή Spectrogram.