Skip to content

emrahcom/MyBlog

master
Switch branches/tags

Name already in use

A tag already exists with the provided branch name. Many Git commands accept both tag and branch names, so creating this branch may cause unexpected behavior. Are you sure you want to create this branch?
Code

Latest commit

 

Git stats

Files

Permalink
Failed to load latest commit information.
Type
Name
Latest commit message
Commit time
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

10 dakika 7 saniyede kendi Github sunucumuzu kurmak

"21 Günde Python Öğrenin" veya "24 Saatte Java" gibi kitapları görmüşsünüzdür ve sonuç, hiç de kitabın adında yazdığı gibi olmaz. Bu başlıkta yazan da aslında doğru değil ama bir farkla: zaman kısmı doğru, GitHub kısmı yanlış... Aslında GitHub değil, web arayüzü GitHub'a çok benzeyen, kendi Git sunucumuzu kuruyoruz.

Saat tutup denedim ve gerçekten de 10 dakika 7 saniye sürdü. Ve daha da güzeli, bütün yapacağımız, sadece 2 komut yazıp basit bir web formunu doldurmak...

Devamını Oku


Müziğe Evet, Yağlı Saçlara Hayır

Her şey, yeni bir eve taşınmamla başladı. Önceden iş yerine varmam 5 dakika sürüyordu. Bu süre, bir anda 45 dakikaya çıkınca aydınlanma yaşadım ve bazı insanların neden müzik olmadan yapamadığını anladım: bu yol (ve bazen de hayat), başka türlü çekilecek gibi değildi.

Aydınlanma sürecim, daha önce anlam veremedim bir çok şeyi de anlamamı sağladı. Örneğin "yolu bilmek ile yolda gitmek" aynı şey değildi. Bu koduğumun yolu, git git bi türlü bitmiyordu ama yolu bilmek için Google Map'e bakmak yeterliydi. Ayrıca o bilgenin, Ferrari'sini neden sattığını da artık çok iyi anlamıştım.

Devamını Oku


Gerçek zamanlı bir Linux masalı

Bir gün Linus adında bir genç, yaşına başına bakmadan bir işletim sistemi çekirdeği (kernel) yazmaya başlamış. Cahil cesareti diye buna deniyor herhalde. Başlamış kodlamaya... Yazdıkça yazmış, yazdıkça yazmış. O sırada bir kahkaha sesi duyulmuş. Linus umursamamış, yazmaya devam etmiş. Üç bin, beş bin satır derken kodlar çoğalmaya, çalışan bir şeyler ortaya çıkmaya başlamış. Bu sefer 'mikro kodla' diye bir ses duyulmuş.

Devamını Oku


Gerçek zamanlı (real-time) sistem nedir?

İşlerini, tam zamanında yapan sisteme, gerçek zamanlı sistem denir. Dolayısı ile tam zamanında yapılması gereken işlerimiz yoksa, gerçek zamanlı bir sisteme de ihtiyacımız yok demektir.

Bir işin, tam zamanında yapılması gerekiyorsa bu iş, zaman açısından kritik bir iştir. Zaman açısından kritik işler, zamanında yapılamazlarsa başarısızlıkla sonuçlanmış olurlar.

Örneğin yemek pişirmek, zaman açısından kritik bir iştir. Bir yemek, olması gerekenden az veya çok pişirilirse, başarısızlıkla sonuçlanmış demektir. Dolayısı ile iyi aşçılar, gerçek zamanlı çalışan organik sistemlerdir.

Devamını Oku

About

Bu depoyu, blog olarak kullanıyorum.

Resources

Stars

Watchers

Forks

Releases

No releases published

Packages

No packages published