install

seyhan edited this page Dec 26, 2018 · 2 revisions

Kurulum işlemleri

Java JDK Kurulumu

seyhan, Java platformu üzerine geliştirilmiştir bu yüzden programı kullanabilmeniz için Java JDK 8 (ya da daha sonraki bir sürümü) kurmanız gerekir!

Sisteminizde kurulu değilse;

Kullandığınız işletim sistemi ve mimarisine göre java jdk kurulumu ve JAVA_HOME sistem değişkeni tanıtımı değişiklik gösterir. Bunun için internetten sisteminize uygun kurulumu anlatan yazılara bakmanız önerilir. Aşağıdaki kısımda işletim sistemlerine göre temel jdk kurulumunun nasıl yapılacağı anlatılmıştır.

 • Windows için;

  1. Java kurulum programını indirmek için şu adrese girin.
  2. Açılan sayfadaki Lisans Anlaşmasını Onaylayın.
  3. Kullandığınız Windows 32 bit ise Windows x86 olanı indirin.
  4. Kullandığınız Windows 64 bit ise Windows x64 olanı indirin.
  5. Kurulumu bitirdikten sonra Java' nın kurulduğu dizine giderek dizin yolunuzu kopyalayın (kurulum dizininiz şuna benzeyecektir --> C:\Program Files (x86)\Java\jdk1.8.0_180).
  6. JAVA_HOME sistem değişkenini şu adımlarla tanımlayın;
   1. Bilgisayarınızın "Denetim Masası > Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarları" kısmına girin.
   2. Açılan pencereden "Ortam Değişkenleri" butonunu klikleyin.
   3. Açılan formda iki kısım olacak, bizim işimiz alt kısımdaki "Sistem değişkenleri" ile. Siz buradaki "Yeni" butonunu klikleyin.
   4. Nihayet tanımlama kısmına geldik, buradaki "Değişken Adı" yazan bölüme JAVA_HOME, "Değişken değeri" yazan bölüme de kurulum dizinini yazın ve Tamam butonunu klikleyerek pencereyi kapatın.
   5. "Sistem değişkenleri" bölümünden içinde Path değeri olan satırı seçip Düzenle butonunu klikleyin.
   6. Açılan penceredeki "Değişken değeri" alanının başına %JAVA_HOME%\bin; ekleyin, bitti.
 • Debian, Ubuntu, Mint... için; (komut satırından)

$ sudo apt-get install openjdk-8-jdk openjdk-8-jre

 • Fedora, Oracle Linux, Red Hat Enterprise Linux... için; (komut satırından)

$ su -c "yum install java-1.8.0-openjdk-devel java-1.8.0-openjdk"

JDK kurulduktan sonra;

Kurulumun doğruluğunu test etmek için komut satırından java -version yazıp enter'a bastığınızda java'nın sürüm bilgilerini görüyorsanız kurulum başarılı demektir.

Ön Hazırlıklar

 1. seyhan ilk olarak H2 veritabanı ile çalışacak şekilde ayarlanmıştır ve H2 db, daha çok demo ve test işlemlerinde kullanım için uygundur. Farklı bir veritabanı kullanmak istiyorsanız ve sisteminizde de yüklü değilse bu aşamada kurmanız gerekiyor.
 2. Dağıtımlar zip halinde olduğu için sisteminizde Zip Açıcı (winzip, unzip...) olmalı. Sisteminizde yoksa, kullandığınız işletim sistemine uygun olan bir açıcı indirip kullanabilirsiniz.

seyhan-x.x.x.zip dosyasını sisteminizde uygun olan bir yere açın. Daha sonraki anlatımlarda referans olması için bu dizine APP_DIR diyeceğiz.

APP_DIR (1)
├── conf/ (2)
│  └── evolutions/ (3)
│    ├── application.conf
│    ├── messages.tr
│    ├── messages.en
│    └── logger.xml
├── lib/ (4)
└── reports/ (5)

(1) seyhan Project'in ana dizinidir. Projeyi başlatmak için içerisinde iki adet script dosyası bulunur. Windows işletim sistemleri için start.bat ve Mac ve Linux sistemleri için start ana script dosyalarıdır. Linux ve Mac kullanıcılarının öncelikle seyhan script dosyasını executable hale getirmeleri gerekiyor.

$ chmod +x seyhan

(2) Tüm konfigurasyon dosyalarının bulunduğu dizindir. İçerisinde bulunan dosyalar ve temel görevleri:

 • application.conf: projenin temel ayarlar dosyasıdır.
 • messages.tr: Türkçe metinlerin bulunduğu dosyadır.
 • messages.en: İngilizce metinlerin bulunduğu dosyadır.
 • logger.xml: log çıktısı formatlarının ve çıkış yerlerinin ayarlandığı dosyadır.

(3) Proje kullanılacağı ilk sefer için veritabanı şema kurulumu seyhan tarafından otomatik olarak yapılır. Bu dizinde her bir veritabanı için ana şemayı oluşturan toplu sql scriptleri yer alır. seyhan şema kurulumlarını ve güncellemelerin otomatik olarak yapar. İsterseniz bunu kendiniz de yapabilirsiniz.

(4) Projenin temel jar dosyası ile kullandığı tüm kütüphaneler bu dizinde yer alır.

(5) Projedeki tüm raporlar bu dizinde açık olarak yer alır.

Çalışmak istediğiniz veritabanı için;

seyhan demo ve test işlemleri için ilk kullanımda H2 veritabanı ile gelir. Testlerinizi bitirdikten sonra mysql, postgresql ya da ms-sqlserver veritabanlarından birini kullanmanız önerilir. Daha detaylı bilgili için Veritabanı İşlemleri kısmına bakabilirsiniz.

Farklı linux işletim sistemlerinde yaşanabilecek font sorunu;

seyhan, raporlarda, Ubuntu işletim sisteminin Dejavu fontunu kullanmaktadır. Kullandığınız işletim sistemi Ubuntu ya da alt türevlerinden biri değilse rapor alırken font sorunu yaşayabilirsiniz. Windows ve Mac kullanıcıları büyük ihtimal ile bu sorunla karşılaşmayacaktır. Bu sorunu düzeltmek için Download Dejavu Fonts kısmına bakabilirsiniz.

Kurulum sonrası

seyhan temel olarak sunucu sistemlerde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Elbette bu durum kişisel bilgisayarlarda çalışmasına engel değildir. Bildiğiniz gibi sunucu sistemlerde grafik tabanlı masaüstü yoktur ve süreçler konsol tabanlı işletilirler. seyhan hem grafik hem de konsol tabanlı olarak başlatılabilir / durdurulabilir.

Başlatmak için linux ve mac sistemlerinde $APP_DIR/start.sh, windows sisteminde %APP_DIR%\start.bat script dosyasını çalıştırmalısınız. Daha sonra bilgisayarınızın tarayıcısından http://localhost:9000 yazıp enter basmalısınız. Eğer uygulamayı sunucuya kurup uzaktan erişecekseniz, localhost yerine sunucunun IP adresini yazmalısınız!

Durdurmak için linux ve mac sistemlerinde $APP_DIR/stop.sh, windows sisteminde komut satırından %APP_DIR%\stop.bat script dosyasını çalıştırmalısınız. Ayrıca, uygulamayı başlattığınız konsoldan ctrl + c tuş kombinaysonuyla da durdurabilirsiniz (bu yöntem önerilmez!).

Sisteminizde daha eski bir sürüm varsa

 • Eskisi ile beraber yeni sürümü de kullanmak istiyorsanız;

  Port çakışması yaşamamanız için, eski ya da yeni dizinden birisinin port numarasını değiştirmeniz gerekir! Bunun için conf dizini altında bulunan linux ve mac sistemlerinde init.sh, windows sisteminde init.bat script dosyasında bulunan http.port değerini değiştirmelisiniz. Örnek olarak, birinin değerini 9000 diğerininkini ise 9100 yapabilirsiniz.

 • Eski sürümü kullanmayacaksanız;

  Öncelikle eski dizininizin yedeğini alın, eski sürümde conf dizini altında bulunan application.conf dosyasını yeni dizindeki (yine aynı yere) conf dizini altına kopyalayın. Eğer H2 veritabanı kullanıyorsanız bu dizini de eskisinden olduğu gibi alıp yeni dizine kopyalayın.

Farklı port kullanmak isterseniz

seyhan, varsayılan olarak 9000 numaralı portu kullanır. Linux ve mac sistemlerinde $APP_DIR/conf/init.sh, windows sisteminde %APP_DIR%\conf\init.bat script dosyasında bulunan http.port değerini değiştirebilirsiniz.

Hata alırsanız!

Uygulamayı çalıştırmak istediğinizde This application is already running ... şeklinde hata mesajı alırsanız.

 • Ya uygulama başka bir pencerede açık durumdadır. Bu durumda uygulama tekrar başlatılmayacaktır.
 • Ya da doğru kapatılmamıştır. Bu durumda ise; bulunduğunuz dizinde olan RUNNING_PID dosyasını silerek tekrar çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Login formu ve giriş

Programı sadece giriş yapmış kullanıcılar kullanabilir. Henüz giriş yapmamış kullanıcılar ilk etapta Login Formu'na yönlendirilirler.

You can’t perform that action at this time.
You signed in with another tab or window. Reload to refresh your session. You signed out in another tab or window. Reload to refresh your session.
Press h to open a hovercard with more details.